v sledovanom mesiaci medziročne poklesli, a to o 1,1
%. Podľa správy OECD dosiahla celková miera medziročnej inflácie v SR v novembri 3,4 %, pričom miera inflácie s vylúčením volatilných cien energií a potravín predstavovala 2 %.
Ako ďalej vyplýva zo správy OECD, v 30 členských štátoch organizácie sa ceny energií v sledovanom mesiaci v priemere medziročne zvýšili o 12,5 %. Ich rast sa tak spomalil z októbrovej úrovne 18 %. Spomalenie rastu cien energií bolo
hlavným faktorom spomalenia priemernej miery celkovej inflácie v rámci OECD, ktorá sa znížila na 2,6 % z októbrových 3 %. Medziročná miera inflácie v eurozóne klesla o 0,1 percentuálneho bodu na 2,3 %. V USA evidovali spomalenie
rastu cien na 3,5 % po tom, ako ich októbrová miera inflácie predstavovala 4,3 %. Ceny energií pritom v USA posilnili o 18,3 %. Japonsko v novembri opäť zaznamenalo defláciu, jeho ceny medziročne klesli o 0,8 %, a to aj napriek rastu cien energií o 3,4 %.
V rámci Visegrádskej štvorky malo najnižšiu medziročnú mieru inflácie v novembri Poľsko, a to na úrovni 1,1 %, ceny energií v Poľsku vzrástli o 5,6 %. Česká republika zaznamenala mieru inflácie na úrovni 2,4 %. Ceny energií stúpli v ČR podľa odhadu OECD o 10 %. Medziročná miera inflácie v Maďarsku dosiahla 3,3 % a ceny energií stúpli o 6,4 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.