skazením. Chýbajúce údaje o ožiarení na obale sú podľa Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie (ŠPPI) proti predpisom. Pri kontrole im z 20 vzoriek korenia, bylinkových čajov, doplnkov stravy, instantných rezancových polievok a rezancov nedávno nezodpovedali dva z nich, povedala ČTK hovorkyňa inšpekcie Daniela Kolejková.
Doplnok stravy Vital Alfalfa Extrakt bol ožiarený, napriek tomu, že to príslušné predpisy nedovoľujú. "Informáciu o tom inšpekcia odoslala do Systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF) EÚ," uviedla hovorkyňa. Kontrola na ožiarenie výrobkov sa týkala dovozcov, výrobcov, i predajcov potravín a je pre ŠPPI novou povinnosťou od vstupu Česka do Európskej únie. Inšpektori vytypovali pre kontrolu ožiarených potravín podľa Kolejkovej komodity, ktoré už skôr zachytili kontrolné úrady v Európe ako problematické alebo sa dostali do hlásenia RASFF. Na kontrole spolu so ŠPPI spolupracovalo špecializované laboratóruim v nemeckom Hamburgu. Pražské laboratórium ŠPPI však teraz už má moderné prístroje a dokáže samo zistiť ožiarenie pri výrazne širšom spektre
potravín, pripomenula hovorkyňa.
Ošetrenie potravín a surovín ionizujúcim žiarením je podľa EÚ pre spotrebiteľov bezpečnejšie ako iné metódy, ktoré môžu chrániť poživatiny pred rýchlou skazou. Kvôli citlivosti a diskutovanosti témy však musí byť na obaloch označenie slovami "ionizované", alebo "ošetrené ionizáciou", prípadne "ošetrené ionizujúcim žiarením". Podmienky ožarovania potravín a surovín najvyššie prípustnou dávkou žiarenia a spôsob označenia ožiarenia na obale upravuje vyhláška ministerstva zdravotníctva číslo 133 z roku 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.