nekonajú. Napríklad na jednom z bratislavských trhovísk včera ľudia úplne rezignovali aj na lacné podpultové cigarety, dovážané z Ukrajiny. Hoci obchodníci ešte dopredávajú staré zásoby za staré ceny, ľudia sa zmenili. Na rozdiel od mája minulého roku, kedy sa naposledy zvyšovali spotrebné dane z týchto dvoch najčastejších nerestí, už si ľudia nerobia toľko domácich rezerv. A ak predsa, je to skôr fenomén regiónov, a nie Bratislavy. Pod zmenu zvykov sa zrejme podpísala rastúca životná úroveň, ako aj zmena životného štýlu.
Fajčiť a piť Slováci neprestanú
"Napríklad na Orave, Kysuciach či na východnom Slovensku ľudia určite neprestanú kupovať tvrdý alkohol, či už bude o 15-16 korún drahší, alebo nie," hovorí Ľubomír Drahovský z prieskumnej agentúry Terno. Dodal, že pri alkohole sa však v posledných rokoch mení štruktúra dopytu: Zatiaľ čo najmä mladí ľudia začínajú čoraz viac obľubovať vína, popularita destilátov a piva klesá, a to aj v tradičných pivárskych mestách. "Víno nepatrí medzi nápoje, ktorými by sa ľudia predzásobovali," tvrdí ďalej Drahovský s tým, že väčšina vín nie je určených pre zákazníka, ktorý by počítal niekoľkokorunové rozdiely. Počas Vianoc a na Nový rok sa ľudia príliš nezásobovali ani cigaretami. Šéf siete obchodov Coop Jednota Adrián Ďurček je presvedčený, že na ich predaj nebudú mať vplyv ani vyššie ceny. "Je však možné, že sa fajčiari preorientujú na lacnejšie značky." Na ceny cigariet a destilátov sú podľa neho najcitlivejší Východoslováci alebo Kysučania. S týmto názorom sa stotožňuje aj ministerstvo financií. Ako povedal Mikuláš Gera z tlačového odboru, už predchádzajúce zvyšovanie daní ukázalo, že celková spotreba alkoholu a tabaku príliš neklesá. Fajčiari majú skôr po zdražovaní sklony kupovať lacnejšie značky.
Začne sa lobing
Na rozdiel od ľudí sa na zvyšovanie cien alkoholu pripravili obchodníci. Nakúpili viac zásob ako obvykle, aby mohli čo najdlhšie konkurovať nízkymi cenami. Ako nám povedal zdroj, ktorý chcel zostať v anonymite, niektorí nadnárodní predajcovia sa dokonca budú snažiť lobovať na ministerstve financií, aby zaviedlo reguláciu takéhoto predzásobovania. Spotrebná daň z liehu od 1. januára vzrástla o 13,2 percenta, pričom od tohto zdraženia alkoholu si ministerstvo financií sľubuje zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu zhruba o 580 miliónov korún. Cigarety zároveň zdražejú o 7 až 10 korún. Podľa poslanca SDKÚ Jozefa Mikuša, ktorý v parlamente presadil toto zvýšenie, Slovensko malo dosiaľ najnižšie dane z alkoholu spomedzi všetkých susedných krajín. Zdraženie zrejme nebude posledné. Európska komisia totiž pripravuje smernicu, ktorá by spotrebnú daň mala zdvihnúť o ďalších 24 až 29 percent. Túto smernicu zrejme bude musieť prijať aj Slovensko.
Autor: Juraj DANIELIS + SITA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.