ktorí zmluvu medzi Slovenskom a Svätou stolicou vítajú.
Podľa arcibiskupa Jána Sokola, ak niekto hovorí o možnom znevýhodňovaní ľudí bez vierovyznania, tak je to dôkazom jeho nevedomosti. Reagoval tak na stanovisko európskych právnikov, ktorí upozorňujú na problematickosť dodatkovej zmluvy s Vatikánom. Títo právnici podľa Sokola "tomu nerozumejú." Arcibiskup sa neobáva, že diskusia o zmluve bude zbytočne polarizovať spoločnosť. Nestane sa tak, pokiaľ "povolaní ľudia" budú šíriť správnu osvetu. Tí musia zdôvodniť význam zmluvy a vtedy ani neveriaci nebudú mať voči nej výhrady. Katolícka cirkev chce takúto osvetu iniciovať, ale či na ňu bude ohlas, je otázne. podľa Sokola zmluvu nečítali ani mnohí poslanci.
Generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Július Filo si taktiež nemyslí, že zmluva bude voči neveriacim diskriminačná. Zároveň zdôraznil, že podpísaním zmluvy sa právna situácia na Slovensku nezmení, pretože viaceré jej "úmysly" budú musieť byť súčasťou zákonov a tie už budú v rukách parlamentu. Tieto zákony budú pritom platiť pre všetkých občanov bez ohľadu na to, či sú kresťania alebo nekresťania. Príkladom je Rakúsko, kde výhradu svedomia upravujú tri zákony. Napríklad lekár alebo zdravotnícky pracovník majú právo odmietnuť asistovať pri interrupciách. Výnimkou je len to, ak by išlo o ohrozenie života.
Hoci viacerí právnici tvrdia, že zmluva so Svätou stolicou zvýhodní predovšetkým katolícku cirkev, za jej schválenie sú okrem evanjelikov aj pravoslávni. Podľa vladyku Jána, Pán Boh dal človeku rozum a slobodnú vôľu a podľa toho by sa mal každý riadiť. Okrem toho platí aj desať božích prikázaní, z ktorých jedno znie "nezabiješ." "To platí pre každého veriaceho. My nič neberieme neveriacim, ale každý musí pamätať, že raz sa za všetko bude zodpovedať pred spravodlivým sudcom," dodal vladyka Ján.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.