pravdu privatizačnej komisii a za víťaza súťaže o tento lukratívny majetok odporučí vláde vyhlásiť konzorcium TwoOne.
"Zvažoval som všetky možnosti reakcie a myslím si, že je to najlepšie riešenie na rozvoj týchto letísk," odôvodnil minister riešenie dilemy, či bude spojenie bratislavského letiska s Viedňou konkurenciou, alebo spoluprácou.
Transakciu, ktorá by mala byť uzavretá do 15. augusta, musí schváliť Protimonopolný úrad. Hoci úrad v minulosti naznačil, že by pri posudzovaní spojenia letiskových konkurentov mohli nastať problémy, dnes je opatrnejší. Podľa jeho hovorcu Miroslava Jurkoviča úrad počká, kým návrh predaja schváli vláda a rozhodnúť by mal do troch mesiacov.
Minister Prokopovič v tejto súvislosti nevylúčil, že by prípadné podnety neúspešných uchádzačov o letiská mohli termín uzavretia obchodu ohroziť.
TwoOne, v ktorom pôsobí aj skupina Penta, nad svojím konkurentom, konzorciom Abertis, vyhralo tesne. Z možných sto bodov získalo pri košickom letisku 77,75 a pri bratislavskom 78 bodov. Pôvodne malo za Bratislavu dostať viac, ale ako ďalej vysvetlil minister, komisia odpočítala osem bodov za možné riziká pri konaní Protimonopolného úradu a za zmenu predbežnej dokumentácie. V prípade bratislavského letiska TwoOne predstihol Abertis, v ktorom má zastúpenie ďalšia finančná skupina J&T, len o 2,5 bodu.
Predaj letísk Schwechatu sprevádzajú obavy, či sa viedenské letisko nebude snažiť rozvojový potenciál Bratislavy utlmiť a preniesť naň málo výnosné činnosti ako na svoje doplnkové letisko.
Podľa ministra sa TwoOne zaviazal, že na bratislavskom letisku rozšíri starý terminál a postaví ešte jeden nový. Pribudnúť by mali aj nové parkoviská či infraštruktúra pre nákladnú prepravu. Celkové investície v letisku by mali počas piatich rokov dosiahnuť asi 9,4 miliardy korún a Viedeň plánuje časť letov ihneď presunúť do Bratislavy.
Autor: dj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.