Výšku poplatku za túto službu si určí každá nemocnica sama. Pacient si bude môcť vybrať aj tých, ktorí nie sú zamestnancami nemocnice.
Ministerstvo zdravotníctva verí, že tento nadštandard zvýši kvalitu služieb a vydalo pre nemocnice smernicu, ako majú postupovať. Fugnovať to má tak, že ak si pacient vyberie lekára či sestru a zaplatí, časť peňazí dostanú oni, časť nemocnica.
Vo svete si také takéto služby ľudia platia cez individuálne zdravotné poistenie. Aj riaditelia našich nemocníc pripúšťajú, že takáto forma je priehľadnejšia, ale u nás to zatiaľ nefunguje.
Niektorí riaditelia sa obávajú, že pacienti si budú predplácať najmä skúsených lekárov, takže tí mladší sa nedostanú k operáciám a bude ich to brzdiť vo vývoji. Lekárska komora sa zasa obáva, že v systéme nastane chaos a pacienti budú zmätení.
Riaditeľ košickej fakultnej nemocnice Jaroslav Šajty, naopak, možnosť výberu víta a tvrdí, že to nebude na úkor pacienta. S primármi a prednostami bude rokovať o tom, čo spoplatnia. Zatiaľ pýtajú päťtisíc korún za výber pôrodníka, ale podľa Šajtyho iba vtedy, "ak lekár príde k pôrodu v mimopracovnom čase".
Zástupkyňa riaditeľa bratislavskej fakultnej nemocnice Katarína Sedláková potvrdila, že od februára asi zavedú za výber chirurga operatéra poplatok päťtisíc korún a za výber pôrodníka 7 500.
Slovenská lekárska komora je presvedčená, že nemocnice tieto poplatky vyberať nemôžu, pretože takúto službu zákon nedefinuje. Podľa generálneho sekretára komory Eduarda Kováča poplatky zavádzajú chaos do systému verejného zdravotného poistenia a nejasnú legislatívu si bude môcť každý lekár vyložiť inak.
Proti poplatkom protestovala aj Asociácia na ochranu práv pacientov.
Ministerstvo tvrdí, že poplatky pomôžu odstrániť korupciu lekárov. Samotní lekári sa obávajú, že ju môžu, naopak, zvýšiť.
Problém môže byť aj výber zdravotnej sestry. Spoplatniť ho vidí Sedláková ako nereálny vzhľadom na organizáciu práce v nemocnici. "Myslím si, že túto možnosť budú využívať samostatné sestry s licenciou, prípadne agentúry domácej ošetrovateľskej služby," povedala.
Usmernenie ministerstva sa týka nemocníc, ktoré má v pôsobnosti. Ide o veľké fakultné nemocnice v Bratislave, Košiciach, Martine, Trnave, Nitre, Banskej Bystrici, Prešove, ďalej sa týka nemocníc v Nových Zámkoch, Poprade, Žiline, Trenčíne.
Výber lekárov môžu spoplatňovať aj ústavy srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici, Detské kardiocentrum v Bratislave, Národný onkologický ústav Bratislave, detská nemocnica v Bratislave a Košiciach, niektoré psychiatrické nemocnice.
(dro)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.