konzorciu TwoOne, neúspešný uchádzači nezložili zbrane. "Neodídeme bez boja," povedal včera Johann Frank zo spoločnosti Airport Consulting Vienna, ktorá je súčasťou konzorcia ISAP.
Podľa Franka minister neprehodnotil všetky ponuky, ale spoľahol sa na odporúčanie poradcu a výberovej komisie. Hovorca rezortu Tomáš Šarluška oponuje: "Minister si všetky ponuky dôkladne preštudoval".
ISAP verzus Prokopovič
Svoje výhrady smeroval Frank aj na ministrove tvrdenie, podľa ktorého sa počas tendra nikto nesťažoval. ISAP poslal podľa neho tri sťažnosti. Prvou reagoval na vyjadrenie jedného z vedúcich predstaviteľov poradcu Meinl Bank, Juliusa Meinla, že už vedia, kto bude víťazom tendra. Ďalšia sťažnosť zo strany ISAP-u bola v súvislosti s personálnym prepojením konzorcií TwoOne a Vinci. Keďže je akékoľvek prepojenie uchádzačov vo výberovom konaní zakázané, konzorcium Vinci zo súťaže odstúpilo.
ISAP sa minulý týždeň sťažoval ministrom Prokopovičovi, Malchárkovi a Miklošovi kvôli neuznanej celej cenovej ponuke konzorcia. Prijatie tejto sťažnosti Prokopovič v pondelok potvrdil. Vyjadril sa však, že v pôvodnej ponuke ISAP-u sa píše o kúpnej cene 4,8 miliardy a doplnkovej cene 3,2 miliardy korún. Sporný doplnok malo konzorcium zaplatiť ako odmenu štátu tri až šesť mesiacov po získaní letiska. Túto doplnkovú cenu nemohol minister akceptovať, keďže nie je podľa neho "splatná v tom čase, keď sa spláca aj cena za akcie". Generálna riaditeľka infraštrukturálneho fondu GalaxyS, ktorý je takisto členom konzorcia, Corinne Namblared-Bouverot odmietla tvrdenie ministra. Podľa nej je ponúkaných 8 miliárd splatných v deň uzatvorenia transakcie. V prípade, ak by poradca Meinl Bank uznal spornú sumu, znamenalo by to, že cenová ponuka ISAP-u za akcie letiska M. R. Štefánika by prevýšila o dve miliardy ponuku víťaza TwoOne.
Zverejnite dokumenty
Podľa Emílie Sičákovej-Beblavej z Transparency International privatizácia letísk nie je transparentná. Poukázala na problém, ktorý mohol nastať aj pri zadávaní podmienok na predkladanie finančných ponúk. Podobný prípad nastal pri výbere poradcu na predaj akcií Slovenských telekomunikácií. Ponuky sa vtedy nedali jednoznačne porovnať. "Je to však len v rovine dohadov a úvah, keďže nie je dostatok verejne dostupných informácií na serióznejšiu analýzu," povedala Sičáková-Beblavá.
Hovorca ministerstva Šarluška reakciu ISAP-u hodnotí tak, že sa "konzorcium snaží ovplyvniť tender počas jeho priebehu".
Sičáková-Beblavá východisko vidí vo zverejnení kľúčových dokumentov. "Ak si ministerstvo myslí, že je nekorektne atakované zo strany uchádzačov a médií, malo by zverejniť kľúčové dokumenty," povedala. Ide predovšetkým o zápisy z rokovaní komisie, všetky správy od poradcu a originály ponúk uchádzačov.
Ivan KAHANEC
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.