Jana Kotuľu. Viackrát sa pre médiá vyjadril, že preferuje skôr konkurenčný vzťah ako pohltenie letísk viedenským Schwechatom. Práve k tomu sa však teraz schyľuje.
Prečo sa prikláňate ku konkurencii?
"V priebehu roka 2004 spoločnosť McKinsey na objednávku rakúskej strany vypracovala štúdiu, v ktorej analyzovala rôzne alternatívy obchodných vzťahov medzi bratislavským a viedenským letiskom. Z porovnania jednotlivých modelov vyšlo, že konkurenčné postavenie a vstup Schwechatu do letiska sú relatívne rovnocenné možnosti. Aj minister vtedy hovoril, že by bolo dobré, keby oproti rakúskemu letisku stála konkurencia. Podľa mňa sa o tejto otázke malo rozhodnúť na začiatku tendra. Realita je teraz taká, že najviac bodov získal Schwechat. V tomto momente to má ťažké aj minister, lebo keby chcel niečo meniť, musel by to zdôvodniť a na to nemá argumenty."
Argumentom by mohla byť zvláštna okolnosť, keď podľa nemenovaného člena výberovej komisie bolo jej rokovanie 21. decembra prerušené, aby si poradcovia ujasnili svoje stanoviská. Poradca pre posúdenie podnikateľského plánu, spoločnosť SH&E, mala projekt TwoOne vláde neodporučiť. Na druhý deň hlavný poradca Meinl Bank prišiel s novými návrhmi, s novými tabuľkami, v ktorých na prvom mieste už figuroval Schwechat.
"Vysvetlenie by mal poskytnúť hlavný poradca Meinl Bank. To, že poradca projekt TwoOne zhodnotil ako horší, a potom to zmenil, nie je v poriadku. Je to otázka, ktorá bude zaujímať aj KDH a budeme žiadať vysvetlenie."
Rakúšania mali záujem o bratislavské letisko dávno, dá sa hovoriť o lobingu?
"Zaujímali sa oň už pred 12 rokmi a pred zhruba piatimi rokmi ponúkali zaň šesť miliárd korún. Teraz prišli znova s tou istou cenou. Schwechat má, prirodzene, najlepšie zmapovanú celú situáciu. V minulosti prezentovali, že by k nám presmerovali nákladnú leteckú dopravu, ale to sme rozhodne odmietli. Teraz Schwechat veľa investoval do vlastného carga a tvrdí, že presun nákladnej dopravy do Bratislavy nie je aktuálny. Vo funkcii štátneho tajomníka som sa viackrát stretol s rakúskymi partnermi. Súčasťou debát bolo často aj letisko. Rakúšania dávali najavo, že by privítali, keby došlo k dohode. Vždy sme im však zdôrazňovali, že vypíšeme medzinárodný tender."
Ako si vy ako štátny tajomník a KDH mienite poradiť s otázkou, keď konzorcium ISAP opakovane trvá na tom, že záväzná a nepodmienená ponuka za bratislavské letisko je osem miliárd korún, teda o dve miliardy viac, ako ponúklo TwoOne, a nie len 4,8 miliardy?
"Pán minister mi vysvetlil a ukázal mi aj doklady, že to tak nie je. Tu už pomôže len konfrontácia, prípadne by to mala posúdiť tretia strana, nejaký právnik. Je to tvrdenie proti tvrdeniu. Aj z našich tabuliek vyplynulo, že keby sa uznala ISAP-u cena osem miliárd, prvé miesto by obsadilo konzorcium Abertis, ktoré skončilo na druhom mieste."
Je podľa vás reálna obava, že privatizácia letísk Schwechatom narazí na Protimonopolný úrad SR a európske antimonopolné inštitúcie, čím sa to celé zabrzdí, prípadne zmarí?
"To je ďalší problém, ktorý nás trápi. Keby k tomu došlo a proces sa zablokoval na rok-dva, bolo by to zlé pre letisko, lebo urýchlene potrebuje vysoké investície. Túto otázku musí posúdiť vláda."
Aká je pozícia KDH?
"O probléme diskutujeme. Stanovisko povieme na koaličnej rade na budúci týždeň vo štvrtok. Ak nebudú jasne objasnené spomenuté problémy okolo skutočnej ponuky ISAP-u a skutočnej úrovne biznisplánu TwoOne, ministri KDH za TwoOne hlasovať nebudú. No ak sa dokáže, že ISAP nemá pravdu a biznisplán TwoOne je v poriadku, budeme za."
Je to podľa vás šťastné, že sa pri takom veľkom záujme Schwechatu o Bratislavu stala hlavným poradcom práve rakúska Meinl Banka?
"Moja prvá reakcia bola, že nie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.