predmetov predovšetkým zo zlata a striebra. Najstaršie zlatnícke práce sú známe z hrobových inventárov archeologických nálezov. "Od 14.storočia sa zlatnícke remeslo rozvíjalo v mestských cechových organizáciách, ktoré vznikali v každom väčšom meste," hovorí Mária Ginelliová z Východoslovenského múzea (VSM).
Najstaršiu tradíciu v slovenskom zlatníctve mal košický zlatnícky cech, ktorý pôsobil v meste už v 14.storočí. "K jeho významným predstaviteľom patril majster Antónius. Ten je autorom rezaného mestského pečatidla mesta Košice z roku 1504, na ktorom je vyobrazený anjel a mestský erb." Pečatidlo je vystavené v stálej expozícii VSM ´Storočia v umení´ a prezentuje vzácny dobový doklad i jednu zo zlatníckych techník, ktorou bolo rezanie do kovu.
"Zlatníci v období gotiky vyrábali predovšetkým liturgické nádoby z pozláteného striebra. Pri ich zhotovovaní využívali mnohé výrobné a výzdobné techniky, ku ktorým patrilo najmä tepanie, odlievanie, cizelovanie, gravírovanie a granulácia."
Spočiatku boli nádoby výtvarne jednoduchšie. Od 15.storočia boli obohatené filigránovou a emailovou výzdobou, montážou rastlinných úponkov a liatymi detailmi.
K najčastejším úžitkovým predmetom patrili strieborné lyžice, čaše, pokály a poháre. Vznikali i šperkové práce k odevom ako spony, retiazky, gombičky a ihlice.
Od 16.storočia sa na našom území zovšeobecnilo značkovanie zlatníckych výrobkov. "Odvtedy bývajú na dne nádoby dve značky: majstrovská, ktorá predstavovala iniciály výrobcu a cechová, overovacia s aplikovaným erbom mesta, v ktorom zlatnícky cech pôsobil." Výrobok bol označený až po skúške kvality, rýdzosti a výtvarného prejavu. "Platilo to však iba pre práce zo striebra. Zlaté predmety a šperky sa do 19.storočia neznačkovali."
Typologická škála výrobkov dosiahla tvorivý rozvoj najmä v období baroka.
Zlatnícke výrobky patria medzi najpútavejšie a najdekoratívnejšie muzeálne exponáty. V špecializovanej zlatníckej expozícii VSM je priblížená ich bohatá minulosť prostredníctvom unikátnych zlatníckych a šperkárskych prác.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.