Ázie.
Na svoj rast potrebuje dostatok svetla, ale permanentné priame slnku mu škodí. Preto banánovník umiestnite do miestnosti smerujúcej na juh resp. juhovýchod. Počas rastu ho otáčajte, aby ste dostali rovnomerný rast. Ale pozor! V čase kvitnutia už s ním nehýbne!
Ideálnou teplotou na pestovanie je 22 - 25 °C. Teplota by nemala prekročiť 35 °C. V zime nesmie teplota klesnúť pod 15 °C. Pri 8 °C nastáva poškodenie po troch dňoch a pri 0 °C už po desiatich minútach.
Zálievka by mala byť primeraná, nedostatok vody spôsobuje postupné zasychanie listov, naopak prílišná zálievka vedie k zahnívaniu koreňového balu. V prípade, že začnú korene zahnívať rastlinu prestaňte polievať a nechajte korene vyschnúť, prípadne ju presaďte. Banánovník obľubuje vzdušnú vlhkosť, preto je vhodné rosiť ho na list. Rastlinu hnojíme iba v lete hnojivom s obsahom dusíka a draslíka.
Banánovník na snímke patrí citrusárovi pánovi Hvožďalovi. Dôvod, prečo ho začal pestovať bol ten, že jeho syna zaujímalo ako rastú banány. Teraz je už banánovník vyšší ako on. Pán Hvožďala odporúča prihnojiť banánovník aj dreveným uhlím alebo popolom.
Ako banánovník množíme, presádzame a či dokážeme v domácich podmienkach vypestovať aj plody, sa dočítate v budúcom čísle.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.