20 mld. Sk. "Celková suma investícií, ktoré je naše konzorcium pripravené preinvestovať v Bratislave v najbližších desiatich rokoch je takmer 19 mld. Sk. Z tejto sumy predstavujú zhruba 50 % tzv. záväzné investície," skonštatoval vo štvrtok pri prezentácii ponuky konzorcia partner private equity skupiny Penta Jozef Oravkin.
Záväzné investície vo výške 9,3 mld. Sk sa viažu na 22 projektov. "K rozšíreniu existujúceho terminálu sme pripravení pristúpiť hneď po prevzatí letiska, do roku 2009 sme pripravení postaviť úplne nový terminál a 1,2 mld. Sk investujeme do roku 2010 na rekonštrukciu dráh," povedal Oravkin s tým, že plánované náklady na nový terminál sú 2,85 mld. Sk.
Na rozvoj bratislavského letiska plánuje konzorcium poskytnúť aj dobrovoľné investície v celkovej výške okolo 9,4 mld. Sk. "Investície vo výške 5,638 mld. Sk sú výlučne viažu na core business, zvyšné takmer 4 mld. Sk sú určené na projekty rozvíjajúce infraštruktúru letiska, ako napríklad administratívne a logistické centrum, hotel či železničné spojenie s Viedňou," skonštatoval Oravkin. Vlakové spojenie medzi Viedňou, viedenským a bratislavským letiskom pritom konzorcium podľa neho plánuje sprevádzkovať do roku 2009, pričom na tento projekt predpokladá investície vo výške 1 mld. Sk.
Ako ho ďalej doplnil predseda predstavenstva viedenského letiska Herbert Kaufmann, letisko uzavrelo zmluvu s rakúskou železnicou Österreichische Bundesbahn o spolupráci pri tomto projekte, zároveň verí, že sa podarí aj nadviazať úspešnú spoluprácu s príslušnými orgánmi na slovenskej strane.
Investície na košickom letisku by sa podľa plánov konzorcia mali do roku 2015 dostať cez 910,7 mil. Sk. "Z toho 415,6 mil. Sk predstavujú garantované investície. Ak by sa toľko nepreinvestovalo, nepreinvestovaný rozdiel sa doplatí štátu ako dodatočná kúpna cena," vysvetlil Oravkin s tým, že dobrovoľné investície konzorcia sú v objeme 495,1 mil. Sk. Ako ďalej doplnil Kaufmann, financie by mali smerovať do rozšírenia terminálu, zlepšenia pristávacích dráh, parkovania, retailu a gastronómie.
Členovia konzorcia, kde okrem viedenského letiska a skupiny Penta patrí aj rakúska Raiffeisen Zentralbank, majú záujem o rýchly rozvoj oboch slovenských letísk. Investície, ktoré by viac ako 50 % malo financovať viedenské letisko, zhruba tretinou Penta a takmer 20 % Raiffeisen Zentralbank, by mali prispieť aj k výraznému nárastu cestujúcich. "V roku 2010 by sa mal počet pasažierov na bratislavskom letisku dostať cez 5 miliónov, na košickom na 480-tisíc cestujúcich," skonštatoval Oravkin. Zároveň zdôraznil, že spolupráca s viedenským letiskom nebude pre cestujúcich na bratislavskom letisku znamenať zvýšenie poplatkov za služby. "Obidve letiská sa totiž budú vyvíjať rôznym smerom. Zatiaľ čo viedenské letisko chceme využiť ako prestupový uzol, nosnou dopravou na bratislavskom letisku by mala byť doprava z bodu do bodu," vysvetlil Kaufmann. Poplatky by pritom podľa Oravkina mali rásť menej ako inflácia, najviac polovičnýmnárastom ako bude predstavovať rast inflácie na Slovensku. "Pomer poplatkov medzi Viedňou a Bratislavou by sa tak mal zachovať, dokonca sa môže ešte zväčšovať," zdôraznil Oravkin.
Konzorcium TwoOne odporučil minister dopravy Pavol Prokopovič vláde schváliť ako strategického partnera pre slovenské letiská v pondelok. Stotožnil sa tak s názorom privatizačného poradcu i komisie. Konzorcium získalo v celkovom hodnotení za ponuku na akcie bratislavského letiska 77,75 bodu zo 100, za ponuku na košické letisko 78 bodov. Ponúknutá cena konzorcia splatná v hotovosti v deň ukončenia transakcie je za 66 % akcií bratislavského letiska 6 mld. Sk, za akcie košického letiska 900 mil. Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.