Európskou komisiou. Zástupcovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO),
Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) na základe zhodnotenia najnovšieho vývoja situácie a výskytu vírusu H5N1 u ľudí, ako aj informácií o spôsobe prenosu vírusu na človeka poskytnutých tímom expertov, ktorí navštívili zasiahnuté regióny východného Turecka, rozhodli o ďalších opatreniach. Na konferencii členské štáty predložili opatrenia, ktoré prijali alebo sa chystajú prijať najmä v súvislosti so zvýšeným dohľadom nad infikovaným vtáctvom. Experti tiež diskutovali o preventívnych a prípravných opatreniach na európskej úrovni pre prípad pandémie, vrátane zriadenia zásob antivirotík a výroby vakcín.
Laboratórne testy potvrdili prítomnosť smrteľného vírusu vtáčej chrípky H5N1 aj u 11-ročného dievčaťa, ktoré minulý týždeň zomrelo v jednej z tureckých nemocníc. Oznámilo to včera turecké ministerstvo zdravotníctva. U Hulye Kocyigitovej, ktorej dvaja súrodenci vtáčej chrípke podľahli, predchádzajúce predbežné testy nepreukázali prítomnosť smrtiaceho vírusu. Celkový počet nakazených v krajine sa zvýšil na 18, vrátane troch detí, ktoré ochoreniu podľahli.
Na vtáčiu chrípku zomrela v Indonézii v noci navčera 29-ročná žena, informovali predstavitelia zdravotníctva s odvolaním sa na výsledky testov miestneho laboratória. Žena, ktorá podľahla nákaze, bola podľa úradov v kontakte s hydinou. Vzorky testov zaslali do laboratória v Hongkongu, schváleného Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), kde majú potvrdiť pravú príčinu úmrtia. Vtáčia chrípka zabila v Ázii od roku 2003 stovky miliónov hydiny a preskočila aj na ľudí, ktorých zabila najmenej 78.
Autor: Brusel/Ankara/Jakarta (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.