bratislavského a košického letiska. Zdržanlivý postoj lídrov KDH a SMK k výsledkom tendra bol podľa neho spôsobený "zmätočnými informáciami v médiách". "Spochybňovanie tendrov sa u nás stalo národným športom," povedal Prokopovič v
diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy.
Vylúčil, že by predaj 66 percent akcií bratislavského letiska konzorciu TwoOne, v ktorom je zastúpená aj konkurencia v podobe viedenského Schwechatu, mohol zabrzdiť jeho rozvoj. Podľa ministra na to pamätá aj privatizačná zmluva, ktorá obsahuje podmienku spätného odkúpenia akcií letiska štátom, ak investor nesplní záväzky vyplývajúce z rozvojového plánu.
Smer-SD trvá na tom, že v prípade účasti vo vláde predaj letísk prehodnotí. Podľa tieňového ministra strany Ľubomíra Vážneho obchodné právo takúto možnosť poskytuje, odmieta preto obvinenia, že by išlo o znárodnenie. Vláde vyčítal bezhlavý výpredaj štátneho majetku. Investície mohla podľa neho vláda zabezpečiť aj formou dlhodobého prenájmu. Rovnaký postoj má Smer aj k privatizácii nákladnej železničnej dopravy Cargo.
Štát by mal kontrolovať dopravnú infraštruktúru, myslí si poslanec ĽS-HZDS Tibor Mikuš. Podľa neho mal byť pri získavaní peňazí aktívnejší manažment letiska a zabezpečiť ich vo forme úveru. Podľa Prokopoviča sú alternatívne riešenia nevýhodné. Odmietol poskytnutie štátnych záruk v prípade úveru a spochybnil aj výhodnosť prenájmu. "Ak chceme, aby investor mal záujem investovať, musí byť vlastníkom," vyhlásil.
"Ja verím ministrovi," povedal štátny tajomník ministerstva dopravy Ján Kotuľa (KDH) v súvislosti so spochybňovaním regulárnosti tendra spoločnosťou ISAP. Tá tvrdí, že za predaj letiska v Bratislave ponúkala o dve miliardy viac ako TwoOne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.