a plnú 'hubu' nadávok, netreba mu povedať viac. S podobným problémom nás navštívila naša čitateľka Sára. "Bola som poprosiť svojho vyučujúceho, nech mi oznámi známku z matematiky, pretože chcem vycestovať na zahraničný pobyt. K tomu potrebujem vedieť priemer. A čím skôr, pretože všetci uchádzači to pošlú hneď po vysvedčení. Avšak o schválení pobytu rozhoduje aj čas poslania. Chcem to teda poslať medzi prvými, aby som pri schvaľovaní mala výhodu. A všetci učitelia to pochopili, a preto mám známky uzavreté už teraz, už mi chýba len ten jeden..."
Sára teda doslova "nechápe nechápavosť" jej učiteľa. Vynára sa teda otázka aplikovateľná na množstvo študentov: Je alebo nie je učiteľ povinný oznámiť žiakovi známku z predmetu na konci hodnotiaceho obdobia?
Situáciu sme konzultovali s tlačovou tajomníčkou ministerstva školstva Luciou Dobrodenkovou, ktorá nám celý proces objasnila. Na základných školách upravuje záležitosť oznamovania známok priebežného hodnotenia metodický pokyn, podľa ktorého "učiteľ oznamuje žiakovi výsledok každej klasifikácie a hodnotenia a poukazuje na nedostatky hodnotených prejavov a výtvorov. Po ústnom vyskúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky klasifikácie písomných a grafických prác a praktických cvičení oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 10 dní."
Pre úplnosť dodala, že podľa metodického pokynu na hodnotenie a klasifikáciu žiakov a ukončovanie prípravy žiakov v odborných učilištiach platí to isté. "Ibaže s tým rozdielom, že pedagóg oznámi študentom OU výsledky písomných skúšok a praktických cvičení a umožní im do nich nahliadnuť najneskôr do 7 dní, ostatným stredoškolákom učitelia opravia písomné testy a dajú im možnosť pozrieť si ich do 14 dní od napísania."
Systém základných a stredných škôl je teda takmer identický. Pre študenta je podstatný záver taký, že učiteľ mu kontrolnú prácu jednoznačne musí po danej lehote poskytnúť k nahliadnutiu. Ak učiteľ termín "prešvihne", teoreticky by ste mohli žiadať o anulovanie písomky a jej výsledkov. Je však otázne, či by na to učiteľ pristúpil... A ako je to teda s vysvedčeniami? Vysvetľuje Lucia Dobrodenková: "výsledky hodnotenia a klasifikácie sa žiakovi oznamujú vydaním vysvedčenia po skončení prvého polroka a po skončení druhého polroka." To hovorí Vyhláška MŠ SR č. 348/2005 o druhoch a náležitostiach vysvedčenia a ostatných školských tlačív. Sára má teda, bohužiaľ, smolu, vyhláška neukladá učiteľovi povinnosť oznamovať mu známku pred odovzdaním vysvedčenia...
A ako je to s oznamovaním výsledkov na vysokých školách? Lucia Dobrodenková: "vysoké školy sú samostatné vrcholné vzdelávacie, vedecké a umelecké ustanovizne. Každá vysoká škola v rámci svojho vnútorného predpisu - študijného poriadku - určuje priebeh štúdia v daných študijných programoch (bakalárskom, magisterskom...), spôsob získavania kreditov, spôsob priebežnej kontroly štúdia a hodnotenia študijných výsledkov - teda aj spôsob a priebeh skúšania. Študijný poriadok schvaľuje akademický senát danej univerzity."
Keď sme sa však pozreli na študijné poriadky troch náhodne zvolených košických fakúlt, ani na jednej sme klauzulu o poskytnutí k nahliadnutiu opravenej zápočtovej písomky či skúšky nenašli. Všade sa hovorilo len o tom, dokedy musí byť skúška ohodnotená. Dve zo spomínaných fakúlt nemali v študijnom poriadku dokonca ani zakotvený systém na reklamáciu písomiek. Doslova "božské študijné poriadky".
ČEREŠNIČKA NA TORTE - ROSALINDIN PROBLÉM
Jedna moja kamarátka z Prešova, nazvime ju Rosalinda, sa ocitla v dosť nepríjemnej situácii. Po zápočtových písomkách v polovici semestra bola zo svojho výsledku zhrozená - z 20 možných bodov dostala 12.
Rosalinda bola pred písomkou presvedčená, že všetko ovláda a písomku zvládne. Mala totiž pripravenú externú pamäťovú jednotku:-) Tú istú "jednotku" mali aj ďalšie dve jej spolužiačky, ktorým ju takisto vytlačila doma na počítači. A všetky tri baby tento ťahák použili na písomke a ako všetky svorne tvrdili, odpísali ho od slova do slova pri každej otázke, takže 20 bodov je istých. Avšak aké bolo prekvapenie? Rosalindina spolužiačka mala z písomky 20 bodov, druhá mala 17 bodov a Rosalinda 12...
Pre tento katastrofálny výsledok chcela Rosalinda svojho cvičiaceho, ktorý písomky opravoval, poprosiť, aby si písomku mohla prezrieť a nech jej ukáže, kde urobila chyby. Čo však cvičiaci na Rosalindinu prosbu povedal? "Slečna, nemohol som sa pomýliť, to sa nebojte. A vaše písomky som spálil, takže ľutujem."
Čo z toho vyplýva? Maximálna objektivita a pozornosť pri opravovaní písomky a nekonečné možnosti dovolať sa pravdy... (odhliadnuc od toho, že všetko bolo orafané z ťaháka:-)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.