Sťažovateľov zastupoval riaditeľ Konzervatívneho inštitútu Ondrej Dostál. Argumentujú, že parlament mohol euroústavu schváliť iba na základe ústavného zákona o vstupe Slovenska do zväzku s inými štátmi, čomu by muselo predchádzať referendum. Inak vraj porušil ich právo zúčastňovať sa na správe vecí verejných.
Národná rada argumentuje, že Európska únia nie je štátnym zväzkom ani útvarom. Advokát sťažovateľov Matúš Petrík predložil písomné stanovisko k jej vyjadreniam. Sťažovatelia sú opačného názoru. "Európska únia v podmienkach platnosti Zmluvy o Ústave pre Európu by bola štátnym zväzkom," povedal Dostál. "Nepopierame, že máme výhrady k dianiu v Európskej únii a zároveň k textu euroústavy, že odmietame jej obsah, to ale nie je predmetom tohto konania," hovorí.
Zástupca Národnej rady, predseda ústavnoprávneho výboru Ján Drgonec, poukázal na nejednoznačnosť názorov právnych teoretikov, či Európska únia je, alebo nie je zväzkom štátov. "Argumentácia sťažovateľov sa zakladá na pozornom čítaní prác radu autorov, len neberie do úvahy tých autorov, ktorí tvrdia opak."
Predseda senátu Ján Mazák pojednávanie odročil na neurčito, hovorí, že rozhodnutie Ústavného súdu bude mať zásadný význam pre budúcnosť. "Je to mimoriadne zložitý spor. Táto otázka má medzinárodný, európsky i národný rozmer."
Mikuláš JESENSKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.