vedúci väzenského tábora generálmajor Jay Hood. Pri atentátoch v troch súpravách londýnskeho metra a autobuse zabili 7. júla 2005 štyria mladí britskí islamskí extrémisti 52 ľudí, zranenia utrpelo vyše 700 ďalších osôb. Z Guantánama už prepustili všetkých britských občanov, k súčasným asi 500 väzňom však patria osoby, ktoré žili v Británii alebo priamo v Londýne. Z tohto dôvodu mohli USA dať britským úradom odpovede na rôzne otázky týkajúce sa pohybu, financovania, komunikácie či výcviku extrémistov, uviedol Hood v rozhovore v stredu večer.
Britskí protiteroristickí činitelia uviedli, že nie je jasné, akú podporu alebo kontakty so zahraničím mohli mať atentátnici. Zástupca vodcu al-Káidy Ajman az-Zawahrí však vo videonahrávke zverejnenej v septembri tvrdil, že skupina uskutočnila útoky proti "britskej arogancii". Podľa Hooda americkí spravodajskí agenti informujú spojencov USA o "doslova všetkom", čo sa dozvedia od väzňov.
Spojené štáty začali posielať zajatcov do Guantánama pred štyrmi rokmi, niektorí však začali poskytovať informácie len nedávno. K väzňom v Guantáname patrí "významný počet" stredne vysoko postavených spolupracovníkov al-Káidy, ktorí boli zajatí počas vojny v Afganistane. Podľa Hooda pri vypočúvaní hovorili o ďalších mužoch, ktorých poznali alebo cvičili a ktorí odvtedy mohli postúpiť vyššie v hierarchii teroristickej organizácie.
Autor: Guantánamo (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.