názvosloví ustálený názov. Bežne sa používa názov Jarabá skala, ale v rôznych ďalších prameňoch i mapách sú názvy Rabia skala, Riaba, či dokonca Rjaba skala. Nech je ako chce, v každom prípade ide o nádherný kút prírody.
Tento vrch s nadmorskou výškou 1 167 metrov sa vypína v hlavnom hrebeni Bukovských vrchov, ktorý tvorí prirodzenú hranicu medzi Slovenskom a Poľskom. Je zaujímavý z viacerých pohľadov - turisti ho považujú spolu so susedným Ďurkovcom (1 189 m) za najlepší výhľadový bod na hrebeni pohoria. Okrem toho, z oblých tvarov flyšového podložia tu vystupujú, pre toto východokarpatské pásmo celkom netypicky, skalné formácie pieskovcov a zlepencov, ktoré v dávnej minulosti pravdepodobne obnažil rozsiahly plošný zosuv. Aj to dodáva vrcholovým partiám skaly (nech sa už volá akokoľvek) špecifický ráz. Masív Jarabej skaly uzatvára ako prirodzená hradba zo severu najvýznamnejšiu dolinu Bukovských vrchov - Dolinu Zbojského potoka.
Samostatnou kapitolou je flóra a fauna oblasti. Nie náhodou je Národný park Poloniny, do ktorého patrí aj náš vrch, považovaný za jednu z najlepšie zachovaných a najcennejších lokalít živej prírody nielen u nás, ale aj v celej strednej Európe. Zachovali sa tu pôvodné karpatské pralesné porasty, ktoré sú chránené na viacerých maloplošných územiach v rámci národného parku. Národná prírodná rezervácia Jarabá skala sa rozprestiera na ploche 360 hektárov. Do nej spadajú aj najkrajšie lokality typických poloninových vrcholových lúk v Bukovských vrchoch - práve nelesné spoločenstvá sú typické pre túto NPR. Sú pre botanikov skutočným rajom, bohato sú tu zastúpené vzácne východokarpatské druhy rastlín. Samozrejme, ani v okolí Jarabej skaly nechýbajú početní zástupcovia fauny - od bežných druhov až po veľké šelmy ako sú medveď, rys, či vlk.
BEDEKER
Prístup: Na Jarabú skalu vedie žlto značený chodník z najvýchodnejšej obce SR, Novej Sedlice (410 m). Značka stúpa pevnou cestou proti prúdu Zbojského potoka, kopírujúc jeho breh. Po prechode cez mostík značka schádza na lesnú cestu a stúpa v úbočí doliny, križujúc viaceré prítoky, až k poľovníckej chate (cca 640 m, 1:40 h). Od nej ešte chvíľu po lesnej ceste, ktorá sa však postupne mení na chodník, neustále hlbokým lesom. Stúpanie naberá na prudkosti a náročnosti, chodník opustí les až tesne pod hrebeňom a skalnatým vrcholom Jarabej skaly (1 167 m, 3:10 h). Návrat možný tou istou cestou, alebo s kombináciou červeno značenej hrebeňovky cez Kremenec (1 221 m) do Novej Sedlice (ďalších 5 hodín). Všetky časy sú pre letné výstupy, v zime sa stáva táto túra skutočne náročnou, vyžaduje si dobrý výstroj a prax s pohybom v zasneženom teréne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.