za hydrargilit. Neskôr v roku 1805 ho lekár, chemik a mineralóg William Babington pomenoval po jeho objaviteľovi," dozvedáme sa od Stanislava Levendovského z Východoslovenského múzea.
V prírode je bežným minerálom. Primárne vzniká kryštalizáciou z hydro-termálnych roztokov na puklinách a plochách bridličnatosti hornín v rozložených granitoch a vápencoch, v rudných žilách a pegmatitoch. Väčšinou je však sekundárny a vyskytuje sa v trhlinách a puklinách kryštalických bridlíc a sedimentov (pieskovce, kremence, buližníky a dróby). Vyskytuje sa najmä na ložiskách limonitu, hematitu, mangánu a fosforitov.
"Patrí do triedy fosfátov, má tvrdosť 3,5 - 4, kryštalová sústava je kosoštvorcová. Je priehľadný až priesvitný so skleným až hodvábnym leskom. Býva bezfarebný, biely, žltkastý, sivý, hnedý až hnedočierny, niekedy zelený aj modrý. Tvorí prizmatické, ihličkovité kryštály s charakteristickým usporiadaním do radiálne lúčovitých a hviezdicovitých agregátov a pologuľovitých obličkovitých útvarov. Môže byť aj kusový."
Na Slovensku bol doposiaľ zistený iba z niekoľkých lokalít. Vo veľkých množstvách sa nachádza v Holly Springs v Pensylvánii (USA), krásne polguľovité agregáty pochádzajú z lokalít Pencil, Garland a Magnet Cove v Arkansase (USA). Pekné zelené až žltozelené wavellity vo forme hroznovitých agregátov sa vyskytujú pri Giessene, Langenstriegise, Altmannsgrünu, Ronnenburgu (Nemecko) a v Kirunavaare (Švédsko).
"V Pennsylvánii v Chesteri sa wavellit ťaží a spracúva ako surovina fosforu, na výrobu fosfátových hnojív. Jeho zlúčeniny majú veľký význam pri výrobe farieb a zápaliek."
Wavellit je často vystavovaný v múzeách pre svoj pekný estetický vzhľad a variabilnú farebnosť. "Pekné vzorky máme aj vo Východoslovenskom múzeu," dodáva Stanislav Levendovský.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.