(zvýšenie krvného tlaku, chudokrvnosť, chronické kardiopulmonárne ochorenie, intolerancia záťaže až mdloby). Z nešpecifických príznakov je to chudnutie, horúčka a zvýšená dýchavičnosť.
Diagnóza sa stanovuje laboratórnymi metódami. Liečba je náročná a zahrňuje niekoľko krokov, ktoré majú byť zvolené podľa individuálnych potrieb každého pacienta. Potrebné je odstrániť dospelé jedince aj cirkulujúce mikrofilárie. Jednotlivé terapeutické kroky vyžadujú rozdielne chemoterapeutiké a súčasne je potrebné pacientov chrániť pred trombotickými komplikáciami. Na liečbu dospelých parazitov sa najčastejšie používa prípravok Melarsomine a u mikrofilárii sa používajú moxidencin, milbecin, ivermecin a selamencin. Táto náročná liečba patrí výlučne do kompetencie skúseného veterinárneho lekára (obr. 1).
Vhodnou metódou prevencie ochorenia v oblastiach endemického výskytu je pravidelná aplikácia preventívnych preparátov v mesačných intervaloch po cele obdobie aktivity komárov. Užívajú sa komerčné preparáty obsahujúce účinnú látku selamectin, ivermectin podľa návodu výrobcu. Prevencia sa odporúča vykonávať 1 mesiac pred sezónou výskytu komárov a 1 mesiac po jej skončení.
Účinnou preventívnou metódou je všeobecne známa ochrana proti kliešťom (na snímke). Medzí ne patrí obmedzeniu pohybu v ohnisku nákazy a pravidelné používanie účinných prostriedkov, hlavne vo forme sprejov a obojkov. Vďaka pokročilému rozvoju veterinárnej farmácie je na našom trhu dostatok prípravkov, ktoré zabránia napadnutiu zvierat kliešťami a tým aj zabránia možnosti preniknutia pôvodcovi ochorenia do organizmu zvieraťa.
Patria medzi ne napríklad šampón s insekticídom, ktorý je špeciálnym prípravkom určený na kúpanie zvierat. Šampón sa nanáša na navlhčenú srsť a rozpení sa. Necháva sa pôsobiť 3 minúty a potom sa pes dôkladne opláchne teplou vodou, jeho výhodou je, že nepôsobí dráždivo na pokožku.
Pre chovateľov je výhodnejšia prevencia, aby zvieratá nenapadli kliešte. Medzi kvalitné a účinné patria viaceré preparáty. Sú to tabletky, ktoré účinkujú proti kliešťom a ďalším vonkajším parazitom. Spraye, ktoré majú výrazne účinky voči vonkajším parazitom a nedráždia pokožku. Dôležitá je správna aplikácia, keď sa zviera ošetruje postrekom spreju proti srsti zo vzdialenosti 15 - 20 cm po celom tele v dávke do 5 sekúnd na zasiahnuteľnú oblasť, tak aby bola ošetrená celá koža zvieraťa. Aplikujú sa proti uľahnutej srsti a nechávajú sa voľne uschnúť.
Obľúbenými sú i obojky napustené s účinnou látkou. Sú to obojky z ktorých sa účinná látka vylučuje postupne do kožného mazu a mechanicky sa roznášajú po celom povrchu kože a takto odpudzujú kliešte a zabraňujú ich prisatiu aj niekoľko mesiacov. Obojky sa voľne pripínajú okolo krku. Na priebežnú ochranu sa obyčajne používajú každé 4 mesiace. Pri silnom napadnutí kliešťami každé 4 týždne. Obojky je potrebné chrániť pred vodou a vlhkom a pri kúpaní je potrebné ho odopnúť.
Bližšie informácie o tomto ochorení a možnostiach predchádzania infekcie Vám poskytne veterinárny lekár.
Autor: MVDr. Ľubomír DZIMKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.