množstvom plodov. V našich domácnostiach sa bežne vyskytuje iba jeden druh, a to Musa cavendishii. Tento zakrslý banán s jedlými plodmi bol v roku 1829 dovezený z Číny.
Minule sme si povedali, ako začneme pestovať banánovník a aké podmienky na to potrebujeme, aby rástol do krásy. Dnes sa dozviete niečo o množení, presádzaní a úrodnosti.
Kvitnutie: Banánovník kvitne v júni a v júli. Kvety sú malé a veľké rastliny tvoria plody. Kvety nevoňajú.
Životnosť: Žije asi 4 - 5 rokov.
Náročnosť: Táto rastlina je náročná iba na miesto.
Rada: Kupovaná rastlina by mala mať nové prírastky a nemala by mať zhnednuté končeky listov či potrhané listy.
Množenie: Banánovník vytvára odnože, ktoré opatrne oddelíme od kmeňa. Dobrá odnož by mala mať minimálne päť listov a vlastné korienky. Sadíme do ľahkého substrátu a prídavkom rašeliny a necháme pri teplote 24°C aby sa ujali. Zalievame výdatne než sa objavia prvé lístky.
Presádzanie: Každý rok presádzame do kvalitnej zeminy. Ideálny pomer 1:1:1 rašeliny, piesku a kompostu. Až rastlina dorastie do vami požadovaných rozmerov prestaneme presádzať a obmieňame iba vrchnú časť zeminy.
Úrodnosť: Ak chceme, aby banánovník zaplodil, musíme dodržať ideálne podmienky (svetlo, zálievka...). Kvety nie je potrebné opeľovať je samosprašný. Plody sa objavia zhruba za štyri mesiace po kvitnutí a dozrievajú postupne. Po dozretí už rastlina neplodí, preto ju odrežeme a necháme rásť jednu z podnože.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.