ropovodoch, ktoré v tejto kaukazskej republike spôsobili novú energetickú krízu a vyvolali diplomatické napätie medzi Tbilisi a Moskvou. Gruzínski lídri pokračujú v obvineniach, že explózie, v dôsledku ktorých boli odstavené aj dodávky plynu do Arménska, boli sabotážou zo strany Ruska. Cieľom Kremľa je podľa politikov v Tbilisi potrestať Gruzínsko za jeho snahy dištancovať sa od Moskvy a viesť nezávislú politiku. Ruská strana tieto obvinenia rázne odmietla. Tamojšie úrady tvrdia, že za výbuchmi sú protimoskovskí povstalci.
"Nebolo to náhodné. Bol to úmyselný krok voči Gruzínsku. Som si viac ako istá, že vplyvné ruské sily, vrátane bezpečnostných služieb, majú, bohužiaľ, záujem, na destabilizácii situácie," povedala pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy predsedníčka gruzínskeho parlamentu Nino Burdžanadzeová. Burdžanadzeovej vyjadrenie bolo odrazom podobného vyhlásenia zo strany prezidenta Michaila Saakašviliho. "To, k čomu došlo, je odporné, a máme dočinenia s odporným zastrašovaním zo strany ľudí, ktorí sa nechcú správať civilizovane," povedal v nedeľu pre tlačovú agentúru Reuters gruzínsky líder, ktorý si pohneval Kremeľ orientáciou svojej krajiny smerom na Západ.
Podľa Saakašviliho ide o pokus Moskvy prinútiť Tbilisi odovzdať ruskej strane vlastníctvo svojej domácej siete plynovodov, čo je v súčasnosti predmetom dlhotrvajúcich rokovaní. Ako povedala Nino Burdžanadzeová, Gruzíncov už dlhšiu dobu varovali - a to aj niektorí ruskí politici, že ak budú pokračovať v súčasnej nezávislej politike, môžu napokon "zostať bez elektriny alebo plynu".
Z Azerbajdžanu začal prúdiť ruský zemný plyn do Gruzínska v nedeľu okolo 22.00 h (19.00 h SEČ), informoval včera hovorca spoločnosti Georgian International Gas Corp. Zhruba polovica z milióna obyvateľov Tbilisi má byť zásobovaná normálne a zvyšok bude musieť čakať dva až tri dni, uviedol hovorca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.