Na Slovensku máme do dnešného poludnia štátny smútok. Katastrofálna nehoda pripravila o život 42 ľudí. Jeden človek zázrakom prežil.
Štátny smútok na Slovensku trvajúci od pondelka zasiahol nás všetkých, mladých aj starých. My sme sa boli pozrieť, ako prežívajú smútok študenti na košických stredných a vysokých školách.
V čase štátneho smútku majú byť štátne vlajky stiahnuté na pol žrde. Ak škola nemá žrď, by mala vlajku zrolovať a obmotať čiernou stužkou alebo k vejúcej vlajke pripnúť čiernu pásku. Ako sme sa na vlastné oči presvedčili, aj napriek tomu, že smútok začal v pondelok na poludnie, už ráno mali mnohé školy vlajku spustenú alebo omotanú čiernou páskou.
"Samozrejme, celú záležitosť vnímame s našimi študentmi veľmi citlivo a uvedomujeme si tragédiu, ktorá sa odohrala. Matkám, otcom a rodinám už nič nevynahradí stratu svojich blízkych. Gymnázium Šrobárova s nimi súcití a vyjadrue im hlbokú sústrasť," komentovala situáciu riaditeľka PhDr. Jana Teššerová. Ako povedala, "v pondelok sme odvysielali po minúte ticha aj špeciálnu reláciu v školskom rozhlase určenú práve zosnulým slovenským vojakom."
Minútka ticha bola na každej škole samozrejmosťou. Ako povedala Monika Murová, hovorkyňa rezortu školstva, "Pán Minister Fronc sa ešte v piatok stihol stretnúť s prednostami Krajských školských úradov, kde ich so situáciou oboznámil a zároveň ich požiadal, aby dohliadli, aby v ich regiónoch bola obetiam tragického nešťastia vzdaná aj na školách patričná pieta."
S veľkou úctou si spomenuli na vojakov aj na Strednej priemyselnej škole hutníckej na Alejovej ulici. Riaditeľ Ing. Ladislav Makó, CSc.: "Okrem formálych opatrení, ktoré predpisuje štátny smútok sme v pondelkové ráno absolvovali aj poradu, kde sme zdôraznili potrebu tento štátny smútok naozaj využiť ako čas na pietnu spomienku pre obete tohto nešťastia." Ako povedal, učitelia boli upovedomení, aby so žiakmi nediskutovali o vine, nevine, možných príčinách nešťastia. Týmto opatrením chcel zabrániť tomu, aby sa "nedostali na neistú pôdu polemík."
Okrem toho vedenie školy zabezpečilo pri vchode pietny stolík, kde sa žiaci, učitelia ale aj návštevníci školy podpísali pod kondolenčnú listinu. "Je to obrovský duchovný akt, ktorý keď prežívate, cítite neskutočnú úctu, pokoru a vzdávate hold týmto hrdinom." Ako však riaditeľ Makó zdôraznil, na školské pomery to urobené náležite tak, aby celá záležitosť nevyznela násilne. "Vychádzali sme z toho, aby sa mladý človek mal možnosť takýmto kultivovaným spôsobom vyjadriť svoj postoj k týmto veciam."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.