"Po dlhom a najmä úmornom hľadaní tej správnej strednej školy som napokon zakotvila na hotelovej akadémii. Ako čistú jednotkárku ma moje okolie, no
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
najmä moji rodičia a učitelia, každý boží deň vystríhali, že to nie je škola pre mňa. No ja, tvrdohlavá ako mulica, urobila som po svojom," priznáva sa nám už teraz gymnazistka Miška.
"Zo začiatku to celkom šlo, no hneď ako som zistila, že moji noví spolužiaci majú diametrálne rozdielne názory na štúdium, pochopila som slová mojich rodičov a učiteľov. A tak som prestúpila," dodáva Miška, ktorá je teraz znova prváčkou.
No čo už, stratila jeden rok, no ako sama hovorí, neľutuje. Ak aj vy máte podobný problém, a možnosť opakovania toho istého ročníka sa vám veľmi nepozdáva, nezúfajte, ŤAHÁK má pre vás riešenie.
V zmysle vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č.80/1991 Zb. môže študent aj v priebehu školského roka prestúpiť z jednej školy na druhú. Potrebuje k tomu však povolenie rodiča a najmä riaditeľa jeho budúcej školy. Čo ak tak chcete urobiť v druhom alebo treťom ročníku? Postup je ten istý, no žiak musí myslieť aj na variant nevyhovenia žiadosti a takisto aj na preskúšanie z tých predmetov, ktoré na predchádzajúcej škole nemal.
Všeobecne je to u nás s prestupmi veľmi rôzne. Tak napríklad, ak ide o prestup na rovnaký druh a typ školy, je rozhodnutie len na danom riaditeľovi. Zložitejšie je to už, ak chcete prestúpiť z odbornej školy na gymnázium. Vtedy o prestupe zvyčajne rozhodujú tzv. rozdielové skúšky (keď však tento krok odsúhlasí riaditeľ).
Ak žiada o prestup zahraničný študent, ktorý ovláda slovenský jazyk, o prijatí zase rozhoduje riaditeľ, a to aj na základe prestupových skúšok. Tento žiak môže prestúpiť tak do nižšieho, ako aj do vyššieho ročníka. A aký je najideálnejší čas prestupu? "Právo na to majú študenti počas celého roka, no odporúča sa uskutočniť prestup na konci hodnotiaceho obdobia, čo znamená buď na konci roka, alebo na konci prvého polroka," hovorí školská psychologička jednej košickej strednej školy.
A čo hovoria na prestupy samotní riaditelia stredných škôl? "Na našej škole dosiaľ neboli žiadne problémy s prestupmi, možno aj preto, že sa o to žiaci odborných škôl nepokúšajú." priznáva RNDr. Marián Ružička, riaditeľ Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach. "A ako to u nás chodí? Ak niekto požiada o prestup a spĺňa kritériá, teda žiadna trojka na vysvedčení a stav triedy to umožňuje (maximálny počet žiakov je 34 až 38) už je to len a len na mne či konkrétneho žiaka prijmeme alebo nie."
Horšie je to však ak o prestup žiada žiak osemročného gymnázia. Z dôsledku medzery v legislatíve žiak kvarty, hoci spĺňa vedomostné kritéria, je stále ešte len ôsmak, teda musí počkať rok a úspešne ukončiť kvintu a až vtedy môže prestúpiť na danú školu.
Prestup z jednej vysokej školy na druhú má na starosti dekan tej-ktorej fakulty za podmienok ustanovených v študijnom poriadku vysokej školy. Na základe návrhu prijímacej katedry určuje študentovi diferenčné skúšky, poprípade prijímacie skúšky a taktiež určuje aj lehotu ich vykonania. Je dôležité podotknúť, že sa to netýka študentov prvých ročníkov. Ak raz nastúpia na štúdium, odklad je nemožný. Urobiť tak môžu až po ukončení 1. ročníka.
Autor: Michaela Koritková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.