dopravy Pavol Prokopovič vyzval poslancov, aby nepodporili návrh uznesenia Smeru. Podľa neho sa z diskusie k letiskám stala iba predvolebná aréna a vecné argumenty chýbali.
Šéf Smeru Robert Fico zopakoval, že ak bude Smer vo vláde, bude sa snažiť privatizáciu letísk zrušiť. "Môžete kričať, koľko chcete," hovoril Fico. Podľa neho je teraz v rukách občanov, aby povedali, či chcú "zimný výpredaj" štátneho majetku alebo takú politickú reprezentáciu, ktorá bude majetok štátu zveľaďovať.
Privatizačná komisia ešte pred Vianocami odporučila ako víťaza medzinárodného tendra na privatizácii 66 percent akcií letísk konzorcium Two One, v ktorom je viedenské letisko Schwechat a finančná skupina Penta. Druhé skončilo konzorcium Abertis, kde je zase finančná skupina J&T. Minister si osvojil odporúčanie komisie.
Two One predstihol Abertis v prípade letiska v Bratislave iba o 2,5 bodu. Koaličná rada preto odporučila ministerstvu, aby sa uskutočnilo ešte jedno kolo, v ktorom majú obidve konzorciá predložiť dodatočnú ponuku a kto dá viac peňazí, akcie letísk získa.
Poslanec Smeru Ľubomír Vážny kritizoval koalíciu, že do tendra sa vstupuje novými pravidlami, hoci pred rozhodnutím koaličnej rady bolo ako najlepšie konzorcium Two One. Smer sa pýtal, či to má byť priznanie, že prvé kolo tendra bolo zmanipulované. Smer má tiež obavy, aby viedenské letisko nevyužilo Bratislavu ako záložné letisko.
Podľa Vážneho vláda mala najskôr letiská konsolidovať a až potom uvažovať o prípadnej privatizácii. Myslí si, že akcie letísk sa mali predávať v dvoch kolách s tým, že by sa najskôr predal balík akcií menší ako 50 percent. Prihovoril sa však najmä za to, aby sa letisko dalo do dlhodobého prenájmu. Vážny označil ministra dopravy Prokopoviča za "alibistického ministra, ktorý nemá vlastný názor" a spolieha sa na privatizačných poradcov.
Minister Prokopovič povedal, že privatizačnému poradcovi ako prvú úlohu zadali, či letisko neprenajať, ale neodporučil to. Minister odmietol spochybňovanie výberu hlavného poradcu Meinl Bank, ktorý bol vybratý z deviatich firiem a nikto proti tomu nemal pripomienky. Prokopovič nesúhlasil s názorom, že letisko v Bratislave by nemalo problém získať bankový úver a nemuselo sa privatizovať. Minister by chcel vedieť meno banky, ktorá by poskytla sedem miliárd korún na investície bez vládnej záruky. Prokopovič tiež povedal, že výnos z privatizácie prevýšil očakávania o viac ako 7 miliárd korún.
Prokopovič zazlieval poslancovi Smeru Marošovi Kondrótovi, že podľahol tlaku a členstva v privatizačnej komisii sa vzdal, lebo ak by v komisii zotrval, aspoň by vedel svojim spolustraníkom vysvetliť priebeh tendra.
Parlament v čase našej uzávierky diskutoval o návrhu uznesenie, aby sa letiská neprivatizovali. Nepredpokladalo sa však, že parlament takéto uznesenie schváli. Vláda nie je povinná takúto žiadosť rešpektovať, pretože podľa Ústavy SR právo privatizovať patrí do jej kompetencie a nie parlamentu.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.