Korzár logo Korzár

Kde sa vzali lietajúce draky

Ľudové rozprávky sú plné drakov a každé malé dieťa vie, že poriadny rozprávkový drak lieta, chrlí oheň, keď príde o jednu hlavu, hneď ju nahradí

ďalšia.

Nedá sa vylúčiť, že za vznik a existenciu dračích hrdinov, objavujúcich sa v rozprávkach, legendách a mýtoch, boli zodpovedné aj zvieratá, ktoré vyhynuli. Mohol to byť dnes už neznámy tvor objavený v jaskynnej oblasti Monte Gargano v juhovýchodnom Taliansku. Volal sa mnohorožec. Mal päť rohov, ktoré vytvárali ružicu a ostré horné špičiaky, čo ho mali chrániť proti dravým vtákom. Vyhynul, keď sa jeho teritórium vytvárajúce ostrov v mladších treťohorách, spojilo na začiatku štvrtohôr s pevninou.

Na vznik legiend o drakoch mohli mať vplyv aj dinosaury (v preklade tento názov znamená "hrozný plaz, hrozný jašter) aj potom, keď vyhynuli, ale zachoval sa ich popis v niektorých častiach sveta. Alebo ľudia našli ich zachovalé zvyšky. O drakoch, ktorí lietajú, rozprával už grécky učenec Herodotos a tvrdil, že na územie pri dolnoegyptskom meste Butó sa vždy na jar pokúšali dostať z Arábie lietajúci hadi, ale vtáky ibisy ich vždy premohli. Herodotos tvrdil, že on sám videl na vlastné oči roklinu plnú kostrových pozostatkov. Novodobí vedci na podklade tejto Herodotovej zmienky spomínanú roklinu prehľadali a našli v nej väčšinou pozostatky krokodílov. Niektoré pozostatky kostí patrili dvom druhom dnes už vyhynutých veľkých hadov. Doposiaľ sa nevysvetlilo, prečo slávny grécky učenec hovoril o lietajúcich drakoch. Dá sa to vysvetliť aj tým, že ľudia, ktorí informovali Herodota, pridali aj niečo navyše zo svojej fantázie. Alebo do roklín mohli nejaké enormne veľké vtáky prinášať pre svoje mláďatá krokodílov ako potravu. Zo skutočného reálneho sveta pochádza vysvetlenie, že lietajúce draky boli vlastne netopiere. Podobne ale mohli vojsť draky do literatúry vďaka stromovému hadovi, ktorý žije v Indonézii a na Filipínach. Volá sa "borgia zlatá" a lieta tak, že napne telo, do bokov roztiahne rebrá a zo šupín na bruchu sa vytvorí plytký žliabok, ktorý má funkciu akéhosi padáka. Tento had sa síce volá lietajúci had, ale viac než o skutočné lietanie ide o skoky.

Ďalším inšpirujúcim tvorom by mohol byť indoaustrálsky dráčik lietavý, neveľký stromový jašter, žijúci v Malajzii, Indonézii, na Filipínach a ktorý sa rád zdržiava na kôre, kam nie je vidieť. Tam sedí. V prípade potreby mu "narastú" krídla, pomocou ktorých sa prepraví na vzdialenosť asi 11 metrov. K papierovému drakovi prirovnávajú letuchu filipínsku, ktorá má všetky štyri končatiny spojené kožovitým záhybom, umožňujúcim jej prelietavať zo stromu na strom.

Za mýtus o lietajúcich drakoch mohli podľa vedcov aj tzv. lietajúce veveričky, alebo poletuchy. Je ich vraj asi tridsať druhov. Najväčšia meria asi 100 cm, najmenšia je ako myš.

Novodobou záhadou je lietajúci drak z Afriky. Domorodci z Namíbie hovoria, že sa mu práve u nich zapáčilo, čo sa ale nepáči im, lebo sa živí ich pštrosmi. Podľa nich má pretiahnutú zobákovitú tlamu, dlhý krk a krídla v rozpätí asi deväť metrov. Dokáže dostať do svojho žalúdka aj veľké uhynuté zvieratá, ako je napr. slon. Vedci tohto podivného tvora hľadali, ale na miestach, kde by mal žiť, našli iba zvyšky pštrosa. Podľa expertov by ho tam nedokázali prepraviť ani supy.

Draky v mýtoch prežívali ešte v stredoveku, ale na jeho sklonku sa už začali ozývať prví kritici. Napr. spisy prírodovedcov zo 16. storočia Konrada Gesnera a Ulyssa Aldrovandiho naznačujú, že ich autori neverili v existenciu drakov Gesner v knihe "História živočíchov" popisoval viachlavého draka a uviedol, že taký žil v severnej Afrike pri meste Derna a v staroveku bol postrachom miestneho obyvateľstva až dovtedy, keď ho aj napriek jeho šikovnosti zneškodnil bájny Herakles. Súčasne ale dodal, že ide len o povesti. Kde sa vzali lietajúce draky? To je hádanka pre vedcov, ktorú sa možno nepodarí tak skoro vyriešiť. Drakov bolo v literatúre plno, dostali sa do erbov, na zástavy, do názvov rytierskych rádov. Draky figurovali aj v boji proti pohanom, draka zabíja svätý Juraj, čo je znázornené aj na obrazoch a plastikách. Je aj na hlavnom oltári sv. Juraja v r. k. kostole v Spišskej Sobote.

Pred rokom sme uverejnili v Korzári na strane histórie článok prof. O. R. Halagu, DrSc. h. c. pod titulom "Košice proti vojne drakov". V ňom sa okrem iného píše v tom, že na boj proti inovercom a pohanom vznikali špeciálne rády a že patrónom rytierskych rádov a bojovníkov za "ušľachtilé ciele" zabíjania bol sv. Juraj, ktorého zobrazovali, ako odtína hlavy porazenému drakovi - šarkanovi a že drak - šarkan sa stal symbolom aj tajných združení mocipánov. Zmieňuje sa o tom, že prvé v Uhorsku zachované štatúty "Bratov sv. Juraja" sú z roku 1326 a že Rád bratov draka existoval v Uhorsku už koncom 14. storočia, hoci zakladaciu listinu dostal od kráľa Žigmunda až v roku 1408. Podľa tejto mal za úlohu šíriť vieru, bojovať proti pohanom, najmä Turkom. Členov viazal sľub, že zachovajú "pravé a čisté bratstvo", že si spory vyriešia pred kráľom. Podľa prof. Halagu do 80. rokov 20. storočia sa vedelo len o celouhorskom Dračom ráde, a že cisár Žigmund ho r. 1418 napodobnil aj v rímsko-nemeckej ríši. Nikto nevedel, že nápodoba bratstva drakov vznikla aj na tzv. "reformu" v kupeckej metropole Košice, ani to, ako vznik a zánik bratstva súvisel s osudným prelomom križiakov pri Grünwalde a Taunenbergu s uzmierením cisára s Poľskom a žalobou Spiša i celouhorským monopolom Košíc na barchet. Tieto svoje objavy publikoval prof. Halaga v medzinárodných edíciách v Ríme, Trieri, v ČSAV Praha, lebo za čias normalizácie to mal od straníckych orgánov KSS zakázané. Zoznam členov košickej nápodoby dračích bratov je v Debrecíne.

O drakoch, nielen lietajúcich ale chŕliacich oheň a vodu, v ktorej by sa mohli uvariť ryby, by sa dalo ešte veľa zistiť a napísať, zatiaľ aspoň táto informácia, dúfam, postačí.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 907
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 297
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 159
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 866
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 719
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 121
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 276
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 121
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 276
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu