hovorkyňa Európskej komisie pre životné prostredie Barbara Helfferichová.
Európska komisia očakáva, že Bratislava splní svoje záväzky voči Bruselu v oblasti spracovania odpadov. "Získať odloženie implementácie noriem je nesmierne zložité," vysvetlila Helfferichová. Hovorkyňa komisára pre životné prostredie Stavrosa Dimasa pripomenula, že Európska komisia sa môže v prípade, že členské štáty neberú vážne jej záväzné odporúčania, obrátiť na Európsky súdny dvor v Luxemburgu.
Mesiac potom, ako EK zverejnila novú stratégiu spracovania odpadov, Helfferichová vysvetľuje, že najhorším možným riešením je ich skládkovanie. "Pre EK je prípustná recyklácia alebo spaľovanie, ktoré využíva odpad na tvorbu novej energie," uviedla hovorkyňa.
Komisár Dimas v decembri počas predstavovania novej stratégie varoval, že množstvo hromadeného odpadu v členských štátoch EÚ "neúmerne rastie a dokonca prekonáva hospodársky rast." Ročne vyprodukujú členské štáty viac ako 1,3 miliardy ton odpadu. V mnohých krajinách, ako aj na Slovensku, však neexistujú zariadenia, ktoré by ho spracovávali za podmienok stanovených EK.
Autor: Brusel/Šrasburg (SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.