štyroch vlasov či zo 100 prútikov, že najväčší pivný korbeľ by po jednom vypitom pive muselo vyprázdňovať 60 chlapov, potom ste určite neboli v pelhřimovskom Múzeu rekordov a kuriozít."
Aj to sa dozvedeli nedávno v hale Cassosport Košičania na výstave 14 rekordných zvláštností prezentovaných agentúrou Dobrý den z Pelhřimova, zastrešujúcou jediné múzeum svojho druhu v Európe a spravujúcou českú databanku rekordov. Už pri vchode do výstavnej haly viacerí zvedavci neveriacky zízali na obrovskú nošu vysokú 240 cm, upletenú zo 60 kg prútia, ktorú vyrábal Jan Zahradník z Lomnice nad Lužnicou 80 hodín. V kúte haly sa skromne krčilo "iba" 300 metrov pleteného šálu, čo bola asi tretina z jeho celkovej dĺžky, opodiaľ stála Eiffelova veža vysoká 170 cm, vyrezaná z jedného kusa dreva motorovou pílou drevorezbárom Martinom Komárkom, najväčšia štetka na holenie či zubná kefka dlhá 305 cm, obe z produkcie Spojených kartáčovní a.s. Pelhřimov. Ale aj najmenší (28 cm vysoký) motocykel v strednej Európe s hmotnosťou 15 kg, dosahujúci rýchlosť 15 km/h. Hneď vedľa ležala Kniha českých rekordov, niekoľko strán v nej bolo dokonca venovaných i slovenským rekordmanom.
"Dostať dnes nejaký údaj do svetoznámej Guinnessovej knihy rekordov je priam nad ľudské sily," uviedol nás do obrazu správca múzea kuriozít Petr Vaculín. "Angličania majú svoje pravidlá a dávajú tam iba originálne rekordy. My do našej knihy vsúvame všetky. Zachytávame masové akcie, tímové a športové rekordy až po krájanie cibule či umývania kuchynských riadov."
Riaditeľ agentúry Dobrý den Miroslav Marek odporúčal Košičanom predovšetkým kuriozity vyrobené zo zápaliek, exponáty z autorskej dielne žiaľ už zosnulého Tomáša Kordu z Vrchlabí. V pelhřimovskom múzeu ich prezentujú v expozícii nazvanej Unikáty ze sirek viac ako osemdesiat. Gitary, husle, mandolíny, vázy, obrazy, zložené z 571 871 zápaliek a 234 344 zápalkových hlavičiek. Predstavuje to 63 310 hodín práce jedného človeka.
"Na Slovensku to ukazujeme po prvý raz a záujem je obrovský," žiaril spokojnosťou M. Marek. "Doma máme v kolekcii asi osem váz, egyptskú kanopu, korintskú, japonskú vázu, pán Korda vychádzal vždy z historických prameňov. Venoval sa tomu 40 rokov a za neuveriteľných 63 310 hodín čistého času urobil desiatky vecí. Použil na ne 820 000 zápaliek a zápalkových hlavičiek. Na kraslicu ich napríklad potreboval dohromady 14 866, trvalo mu to 674 hodín. Nikde vo svete nič podobné neuvidíte."
T. Korda v popise ku gitare, ktorú vyrobil pre dcéru zo 16 854 zápaliek, čo mu trvalo 2738 hodín uviedol, že je to vcelku jednoduché. Stačí vraj iba málo. Najprv v knižniciach zohnať motívy, vyrobiť plány. A potom treba už len čas, trpezlivosť, prácu, prácu a ešte raz prácu.
S vysmiatymi Košičanmi sa pri odchode z kurióznej výstavy zorganizovanej košickou agentúrou Bocatius "lúčila" 220 cm vysoká antikorová kanvica na vodu s objemom 640 litrov z pelhřimovskej firmy NEZA.
"Na Zlatú nedeľu v nej v Pelhřimove zohrievame plynovými horákmi vodu a zalievame ľuďom v meste čaje, grogy, kávy," pochválil sa nám P. Vaculín. "V lete zas nasypeme do nádoby kopu ľadu, zalejeme vodou a ponúkame limonádu."
Všetci, ktorým vystavené exponáty celkom neuhasili ich túžbu po nevídanom, sa mohli ešte "dosýtiť" pohľadom na niekoľko desiatok fotografií zachytávajúcich rekordy, prípadne sledovaním videoprojekcie. Tam videli napríklad trhanie telefónnych zoznamov holými rukami, alebo rozpoltenie citrusového plodu samurajským mečom ostrým ako britva na holej hrudi človeka. Nuž to, čo predviedli Košičanom Pelhřimováci, ozaj stálo za to a vychádzku do haly Cassosport určite nikto neoľutoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.