krajinách dve hlavné príčiny úmrtia. Stále viac odborníkov sa preto prikláňa k názoru, že treba výraznejšie obmedziť podiel tukov na energetickom príjme než bolo donedávna odporúčaných 30 percent celkového denného príjmu. Dnes je jasné, že maximum má byť 20 percent.
Sami viete, že pri našich stravovacích návykoch nie je také výrazné obmedzenie tukov jednoduché. Vieme, že tuky dodávajú jedlám chuť. Nízkotuková strava je pre mnohých suchá a nepríťažlivá. Vysoký podiel tuku však majú okrem mäsa aj mnohé obľúbené pochúťky, napríklad čokoláda, zákusky, syry a oriešky.
Strava fitnesiek, ktoré nepoznajú nadváhu a tukové vankúše na bruchu, stehnách či zadku, plne zodpovedá odporúčaniam lekárov, aby sme sa stravovali bez nadmerného príjmu tukov. Inak sa vystavujete zvýšenej pravdepodobnosti vzniku obezity a s ňou súvisiacimi ďalšími zdravotnými rizikami ako sú choroby srdca, riziko vzniku niektorých druhov rakoviny.
A čo máme robiť podľa odborníkov, ak chceme byť zdraví a štíhli?
Máme si dávať pozor na skryté tuky, ktoré sa vyskytujú v šiškách, čipsoch a zákuskoch z lístkového a lineckého cesta.
Kupovať nízkotučné mlieko a jogurty, pretože majú rovnakú výživovú hodnotu, ale o polovicu menej tukov.
Dávať si pozor aj na syry, väčšina je vlastne bielkovinami obohatené maslo. Prijateľné sú len žervé, mozzarella, parmezán a bryndza.
Jesť chudé mäso, pred jeho úpravou orezať všetky kúsky tuku, z hydiny odstrániť kožu, v ktorej sa nachádza najviac tuku.
Nevyprážať a nefritovať! Tento spôsob prípravy jedál premení aj také zdravé potraviny ako sú karfiol či šampiňóny na záplavu oleja.
Jesť šaláty je super, ale nepolievať ich olejom či dresingmi s majonézou a smotanou. Používať olivový olej, aj to len v obmedzenom množstve.
Depresia a šport
Efekt telesných cvičení na psychický stav je otázkou dávky. Kým nižší, resp. stredný objem pohybovej aktivity má psychomobilizačný účinok a vedie k zmierneniu depresie u depresívnych pacientov (čo sa využíva ako súčasť ich liečby), náročný tréning môže byť naopak jednou z príčin depresívneho ladenia.
Ovsené vločky a cholesterol
Ovsené vločky pomáhajú znižovať hladinu krvného cholesterolu. Vyplýva to zo štúdie, uverejnenej v časopise Journal of American Medical Association. Odborný tím lekárov zistil, že 30 gramov ovsených vločiek denne v priebehu 6 týždňov viedlo k významnému poklesu hladiny krvného cholesterolu. Účinok sa pripisuje beta-glukánu - vo vode rozpustnej vláknine, ktorá je zložkou šupky zrna ovsa.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.