Aká je úloha kŕmnych okopanín vo výžive zvierat?
G. H., Michalovce
- Kŕmne okopaniny umožňujú zvieratám, ktoré dostávali vo vegetačnom období zelené krmivo, ľahší prechod na zimné kŕmenie. Keby sme porovnávali obsah živín v okopaninách s ich obsahom v ostatných krmivách, výsledok by vyznel v neprospech okopanín.
Prednosťou kŕmnych okopanín je prítomnosť vitamínov, ktoré podporujú rast zvierat, ich odolnosť voči chorobám, tvorbu krvných komponentov ako aj pigmentáciu peria, srsti a produktov. Majú vysoký obsah draslíka, ktorý spolu s vegetačnou vodou podporuje tvorbu mlieka i vajec. Výhodou je ich ľahká stráviteľnosť vzhľadom na nízky podiel vlákniny, vysoký obsah cukrov a škrobov. Amidy, tzv. nedostavané aminokyseliny, sa podieľajú na tvorbe plnohodnotných bielkovín. Cukry a vegetačná voda schutňujú a zmäkčujú suché zložky, pridané do kŕmnej dávky, čím nepriamo podporujú chuť do žrania. Škodlivý účinok nadmerného obsahu draslíka, ktorý by sa mohol prejaviť hnačkami, neutralizujeme tým, že krmivo s okopaninami mierne prisolíme. Okopaniny obsahujú aj enzýmy, ktoré sa aktívne zúčastňujú na trávení.
K najpoužívanejším druhom kŕmnych okopanín patria zemiaky, tie majú najväčší obsah živín (v závislosti od odrody). Na kŕmenie sa používajú varené, parené a pri menšom počte zvierat aj pečené. V zimnom období z nich pripravujeme pre zvieratá teplé miešanice, pre kozy aj nápoje. Zemiaky sú zároveň vhodným nosičom primiešavaných vitamínov a minerálnych látok alebo kombinovaných prípravkov. Dobre sa kombinujú so šrotmi ďatelinovín, zrnín a so žihľavou. Pri hrabavej hydine môžu byť v kŕmnej dávke zastúpené až 25 percentami, pri vodnej hydine a králikoch až 50 percentami, pri kozách a ovciach až 50 percentami. Veľmi priaznivo ovplyvňujú chuť mäsa vykrmovaných zvierat. Zemiaky pred úpravou varením či parením zbavujeme prípadných klíčkov a vodu z varenia nepoužívame.
K najpoužívanejším okopaninám patrí aj mrkva a kŕmna mrkva. Najefektívnejšie sú kŕmení mladej hydiny všetkých druhov. Priaznivo ovplyvňujú rast zvierat, chuť ich mäsa, pigmentáciu peria a srsti, kože i kožných útvarov. Nevhodné sú pre hydinu znášajúcu násadové vajcia, pretože zrieďujú obsah bielkov a v konečnom dôsledku znižujú liahnivosť.
Kŕmna repa (na snímke) má rôznu hodnotu živín, v závislosti od kultivarov. Jej vitamínová hodnota je oveľa nižšia ako pri mrkve, ale podporuje tvorbu mlieka i vajec.
Kaleráb pozitívne pôsobí na tvorbu vajec a mlieka, podobne ako mrkva.
V podhorskom pásme pestujú z okopanín aj kvaku a okrúhlicu, ktoré majú rovnaké využitie ako mrkva. Kvaka má pritom takmer zhodný obsah vitamínov ako mrkva.
Autor: Ing. VLADIMÍR MALÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.