o Po prenesení jonatánok z pivnice do bytu sa na nich vytvoria tmavohnedé škvrny. Prečo?
K. V., Košice
- Pri Jonathane ide o špecifickú odrodovú reakciu, ktorú nazývame Jonathanova škvrnitosť. Vzniká za podobných podmienok ako pehovitosť jabĺk. Hlavnú úlohu aj tu zohráva nedostatok prístupného vápnika v pôde a sucho počas intenzívneho rastu plodov. V prevencii preto pomôže harmonická výživa stromov, ich pravidelné zavlažovanie v období sucha a opakované postreky v dvojtýždňových intervaloch listovými hnojivami s vyšším obsahom vápnika (napríklad Florasin kalcium, Lamag Vápnik, Wuxal Kalcium), a to v júli až septembri.
o Na spodnej strane listov krušpánu som zistil zdureniny a pľuzgiere. Čo je príčinou tohto javu?
F. H., Pezinok
- Zdurenie alebo pľuzgierovitosť listov krušpánu vyvoláva byľomor krušpánový (Monarthropalpus buxi). Je to drobný komárik, ktorého larvy sa vyvíjajú v listoch krušpánu a živia sa ich vnútornými pletivami. Vývoj lariev trvá asi 10 mesiacov, pretože v napadnutých listoch aj prezimujú a v apríli nasledujúceho roka sa v nich zakukľujú. Pred vyliahnutím dospelých jedincov sa kukly z rubu listov vysunú tak, aby ich komáriky mohli opustiť. Dospelé jedince sa liahnu spravidla v druhej dekáde mája. Po párení samičky zasúvajú vajíčka pod pokožku spodnej strany listov. V jednom liste sa môže vyvíjať 6 až 12 lariev.
Ochrana krušpánu proti byľomorovi krušpánovému spočíva v postreku rastlín v čase rojenia dospelcov (približne v polovici mája). O termíne rojenia sa ľahko presvedčíme, pretože komáriky húfne poletujú okolo krušpánu a dajú sa pomerne ľahko chytiť. Na postrek môžeme použiť Basudin 600 EW, Karate Zeon 5 SC alebo Sumithion Super.
Autor: Ing. Juraj MATLÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.