SMK, ale všeobecne. Nepociťujú, že by sa k lepšiemu zmenilo ich sociálne postavenie za osem rokov, čo je SMK vo vláde," povedal.
Strana by mala už tento týždeň vyhodnotiť regionálne voľby, ktoré aj jej inak tradične verní voliči odignorovali. Podľa predsedu SMK Bélu Bugára už strana má vyhodnotenie svojho účinkovania z okresov. Prípravu záverečného materiálu majú na starosti práve Duray a László Gyurovzsky. Dokumentom sa bude zaoberať aj republiková rada SMK. Duray za varovnú považuje stratu voličov v Dunajskej Strede, Komárne, Rimavskej Sobote, či v Trebišovskom okrese. "V regiónoch to zrejme nepôjde bez personálnych dôsledkov."
SMK čelila tvrdej kritike najmä za svoju politiku v nitrianskej župe. Na otázku, či sa dokázala vyrovnať so škandálmi, Duray odpovedal, že zatiaľ nie. Podľa neho aj preto, že niektorí funkcionári strany majú síce silnú pozíciu v regionálnych štruktúrach SMK, ale nie u voličov. Ako príklad spomenul bývalého nitrianskeho vicežupana Miklósa Féhera. Bugár zas podotkol, že je to "maslo Duraya", pretože práve on má na starosti stranícke štruktúry a môže navrhnúť zmeny.
Nespokojnosť voličov SMK signalizoval aj prieskum Inštitútu pre verejné otázky z konca roka. Z pravicovej trojky SDKÚ, SMK a KDH sú práve prívrženci Bugárovej strany najviac nespokojní s reformami. Postojmi k zdravotníckej sa voliči SMK dokonca priblížili k voličom HZDS a KSS. K pravici a zaradilo 28 percent prívržencov SMK, 43 percent k politickému stredu a k ľavici 12 percent. Duray hovorí, že majú málo ľavicových voličov a problém vidí skôr v regionálnych rozdieloch. Podľa neho sú najmä ľudia vo východných častiach republiky nezamestnaní a všeobecne nespokojní so svojím postavením.
Bugár hovorí, že strana musí odstrániť nedostatky v práci. "Aj my musíme o nášho voliča bojovať." Bugár pripustil, že ak SMK niečo neurobí, môže sa nízka účasť v regionálnych voľbách odraziť aj vo veľkých voľbách, hoci by tieto voľby navzájom neporovnával.
(sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.