byť premlčané: Navýšenie ponuky z prvého kola o 65 percent je rekord svojho druhu možno aj v medzinárodnom meradle. Škoda, že chýbajú porovnania. Nemal ich k dispozícii ani Ivan Mikloš v dvoch TV debatách s Ficom, zameraných presne na túto tému. To nie je len nedbanlivosť, ale hlúposť.
Po otvorení obálok, ktoré sa udialo verejne pred novinármi (tiež prielom), resumé znie, že za 2 letiská získa štát nie 6,9 miliardy v hotovosti, čo bola prvá víťazná ponuka, ale 11,4 miliardy. To už je veľmi slušný biznis (chyba, že nemôže byť kolo tretie). Potvrdilo sa, čo sme ku kauze napísali dávnejšie: Pravdepodobnosť, že štát zarobí, je nepomerne vyššia, ako isté riziko, že v jednom variante by sa "keš" mohol oproti prvému kolu ešte scvrknúť. Zníženie peňazí na drevo hrozilo v prípade, že by porazený Abertis prihodil málo, ale viac ako TwoOne, takže v rozstrele, kde rozhoduje už len navýšenie v hotovosti, by zvíťazil s ponukou pod 6,9 miliárd. (Abertis vyrovnával vyššiu cenu TwoOne v prvom kole sľubom budúcich investícií.)
Hovorca J&T, slovenského partnera v konzorciu Abertis, Maroš Sýkora, označil dodatočných 4,5 mld. od TwoOne "mimo akékoľvek ekonomické hodnotenie", čo pokladá za dôkaz, že "Schwechatu ide o vybudovanie monopolu a zlikvidovanie konkurencie". Mikloš i Prokopovič na to replikovali, že predsa nikto by nevyhodil von oknom 20 miliárd (11,4 + investície) len preto, aby firmu zatvoril. No - táto odpoveď je zavádzajúca a nedostatočná. Celkom iste sa dajú predstaviť modelové situácie, keď si za 20 miliárd (cca 500 miliónov eur) niekto kúpi nie firmu, ale trh. Vždy ide o kalkuláciu výnosov a nákladov istého riešenia - napr. aj utlmenia firmy. Boli už privatizácie tohto typu - napokon, preto sa ku každému predaju vyjadruje EK a protimonopolné úrady.
Teória, ktorú rozširujú Sýkora, Fico et comp., je hlúpa z hlbšieho dôvodu: Ak letisko Bratislava (aké nezaujímavé sú Košice v tejto debate!) má potenciál zvyšovať zisky - čo J&T uznalo vlastnou ponukou a Fico hovorí o "fantastickom potenciáli" - tak by boli v TwoOne blázni, keby 20 miliárd zaplatili, aby sa o profit pripravili tým, že jednej časti svojho majetku (Viedeň) síce pomôžu, ale tak, že druhú časť (Bratislavu) znehodnotia. Normálny vlastník sa snaží maximalizovať zisk zo svojich firiem a nerozmýšľa, ako zveľadiť jednu na úkor druhej, pokiaľ by bol celkový výnos nižší. A ak Bratislava má "fantastický potenciál", tak jej utlmenie sotva bude cieľ, ktorý by akcionári sledovali. Nič nie je vylúčené, keďže sú to akcionári typu viedenská samospráva a rakúsky štát. Ale pravdepodobnosť stratégie, že teraz zaplatíme 20 miliárd a potom investíciu zmrazíme a prerobíme len preto, aby napr. zamestnanci neštrajkovali, je výrazne nižšia ako normálny podnikateľský zámer - vyťažiť z oboch čo najviac.
Konkurencia, je, isteže, vždy lepšia ako jeden pán na trhu - najmä pre klienta. Ďalšia slabina teórie monopolu je však v tom, že letisko Štefánika sa môže akokoľvek robustne rozvíjať, konkurovať Schwechatu ale nikdy nebude. Predstava je zvlášť bizarná po biznise v Budapešti, kde britský gigant BAA, vlastník Heathrow a Stadwicku v Londýne (to spomínal ako príklad Mikloš) zaplatil za prenájom tamojšieho letiska Ferihegy na 75 rokov 480 miliárd forintov (asi 75 mld. Sk)... Idea, že Bratislava môže byť konkurencieschopná v "sendviči" Budapešť-Viedeň, mohla vzklíčiť len vo Ficovej hlave.
Politicky je veľmi dobré, že rekordné navýšenie pochovalo indície o podstolových paktoch medzi Pentou (člen TwoOne) a J&T. Hoci nejaké pochybnosti, najmä v súvislosti s námietkami konzorcia ISAP, ktoré sa do užšej "baráže" nedostalo, zostávajú, otvorenie obálok výrazne oslabilo korupčné podozrenia. Uvidíme, či z hrozieb ISAP-u vylezú nejaké súdne dohry, alebo sa vzdá. Najpikantnejšia na príbehu je skutočnosť, že nebyť politického tlaku zvonka a "tesnotky" v prvom kole, čo vlastne otvorilo cestu k hre v nadstavenom čase, tržba štátu by bola o 65 percent, čiže viac ako o dosť nižšia. Môžeme už len snívať divoké sny pri predstave, čo by bolo, keby podobná "tesnotka" vznikla napr. v tendri na SPP...
Za danej situácie by veru bolo normálne, keby vláda vyhlásila ešte jednu rýchlu vlnu privatizácie. Kým sa tak darí... Miesto toho už rozhodla, že 31. marca sa končí... Na školenie ku kolegovi Gyurcsányovi, ako propagandisticky predať dobrú cenu (tých 480 miliárd za Ferihegy), by si mal Dzurinda veru zaletieť do Budapešti... Miesto toho, aby si koalícia robila reklamu, aký dobrý obchod urobila, vidíme v permanentnej ofenzíve Fica. Hlavne, že Svetová banka dodáva SDKÚ komunikačné manuály. Ako u bláznov; očakávaný príjem z predaja je 5 miliárd, dostanú 11 a pol a ešte sa hanbia. A nechajú sa mlátiť Ficom po hlave miesto toho, aby ho víťazoslávne rozdupali a zosmiešnili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.