prírode ťažko rozkladajú a vznikajú pri viacerých priemyselných výrobách. Zariadenie má byť inštalované v podniku Chemko Strážske a bude jediným zariadením svojho druhu na Slovensku aj v okolitých krajinách.
Nové zariadenie má nahradiť súčasný proces spaľovania perzistentných organických látok (POPs), pri ktorom vznikajú rôzne škodlivé exhaláty. Má sa tak znížiť zaťaženie životného prostredia.
Inštalácia a prevádzka počas prvých štyroch rokov bude stáť viac než 20 miliónov dolárov. Po štyroch rokoch prejde prevádzka na komerčnú produkciu, ktorú bude kontrolovať konzorcium zložené zo zástupcov Ministerstva životného prostredia SR, Košického vyššieho územného celku, mimovládnych organizácií a súkromného konzorcia zloženého z Chemka Strážske a Ekologických služieb, s.r.o.
"Komerčnej produkcii sa netreba brániť, lebo POPs-y sú celosvetový problém. Ak máme pomôcť životnému prostrediu, tak to bude len potrebné," povedal včera novinárom minister životného prostredia László Miklós.
Napriek pozitívnym vplyvom na životné prostredie bude nespaľovacia likvidácia POPs-ov zhruba dvojnásobne drahšia. Kým spálenie jedného kilogramu perzistentných organických látok stojí v prepočte 35 až 40 korún, pri nespaľovacom ničení to bude až 80 korún. V cene je však zahrnutá aj inštalácia zariadenia. Projekt je súčasťou globálneho programu a je zameraný primárne na pomoc pri zneškodňovaní zásob polychlórovaných bisemylov (PCD) a iných POPs odpadov nespaľovacej deštrukčnej jednotke. Z hľadiska efektívnosti projektu je súčasťou riešenia aj zabezpečenie technických podmienok pre zneškodňovanie kontaminových sedimentov a pôd, kde sa počíta s využitím zariadenia po roku 2010.
PCD sa začali vyrábať v 30. rokoch minulého storočia a mali široké využitie v priemysle. Zásoby týchto škodlivých látok sa na Slovensku odhadujú na 3 500 ton.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.