informovali, učiteľ nemá povinnosť oznámiť žiakovi konečnú známku pred vydaním vysvedčenia. Často sa teda stane to, že žiak sa známku dozvie až priamo na "vysvedčku".
Bez ohľadu na to či ste o nej vedeli alebo nie a nie ste spokojní, máte nárok na opravu. A práve o tom hovorí § 8 Vyhlášky Ministerstva školstva SR 143/1984 o základných školách a § 18 Vyhlášky MŠ SR 80/1991 o stredných školách.
Čo teda robiť, ak máte o objektívnosti hodnotenia svojej polročnej práce pochybnosti? "Ak má zástupca žiaka pochybnosti o správnosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch na konci prvého a druhého polroka, môže do troch dní odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie, požiadať riaditeľa školy o komisionálne preskúšanie žiaka. Preskúšanie sa uskutoční neodkladne, najneskôr do desiatich dní. Ak pre neprítomnosť žiaka nie je možné preskúšanie uskutočniť v tomto termíne, nemožno žiaka ďalej preskúšavať. Výsledok preskúšania, ktorý je konečný, oznámi riaditeľ školy zástupcovi žiaka. Ďalšie preskúšanie žiaka je neprípustné," hovorí vyhláška.
Komisia pre komisionálne skúšky je najmenej trojčlenná. Komisia sa skladá z predsedu, ktorým je spravidla riaditeľ školy alebo ním poverený učiteľ alebo majster odbornej výchovy, skúšajúceho učiteľa, ktorým je spravidla učiteľ alebo majster odbornej výchovy vyučujúci príslušný vyučovací predmet, a prísediaceho, ktorý má aprobáciu pre ten alebo príbuzný predmet.
Výsledok komisionálneho skúšania vyhlási predseda komisie verejne v deň konania skúšky. Tento výsledok je pre klasifikáciu žiaka konečný. Ako sa ďalej vo vyhláške spomína, "ak má zástupca žiaka pochybnosti o objektivite preskúšania, môže požiadať riaditeľa školy aby žiaka skúšal iný vyučujúci tej istej alebo príbuznej aprobácie. Ak je vyučujúcim daného predmetu sám riaditeľ školy, môže požiadať zástupca žiaka o komisionálne preskúšanie zriaďovateľa danej školy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.