chystá na dozvuky. Na takýchto výletoch je zrejme najlepšie to, že maturanti nie sú pod dozorom ani rodičov, ani profesorov a môžu sa teda poriadne zabaviť. Niekedy sa však prílišné vyvádzanie naozaj neoplatí.
Oktáva B na Evanjelickom gymnáziu Jána Amosa Komenského v Košiciach na Puškinovej ulici na dozvuky zrejme nikdy nezabudne. "Po stužkovej sme sa tak ako každý správny kolektív rozhodli ísť na dozvuky. Tešili sme sa, predsa len to nie je školská akcia, nie sme pod dozorom profesorov. Celý víkend sme sa bavili, tancovali, spievali a na záver sme naše zážitky zapísali do kroniky chaty, kde sme boli ubytovaní," hovoria študenti spomínanej triedy.
Kameňom úrazu sa však stal obsah zápisu do kroniky. "Veľa vecí sme si z recesie povymýšľali, veď dozvuky sú len raz za život, tak nech je sranda. Napísali sme tam napríklad, že ten s tou sa dali dokopy, že tá všetkých obťažovala, tá zase plakala a že to bola 'nenormálna rozbíjačka'. Dopísali sme aj názov školy. To sme však netušili, čo nám takýto záznam môže spôsobiť. Od pani riaditeľky sme sa v januári dozvedeli, že pani zástupkyňa na tej istej chate trávila Vianoce. Keď si listovala v kronike, našla tam aj náš zápis. Odfotila si ho digitálnym fotoaparátom a v januári fotografie ukázala práve pani riaditeľke," vysvetľujú situáciu maturanti.
Reakcia na seba nenechala dlho čakať. "Pani riaditeľka sa nám najprv vyhrážala trojkami zo správania alebo dokonca vylúčením zo školy. Nepáčilo sa jej, že sme tam napísali meno gymnázia, pretože tým sme vraj pošpinili meno školy," hovoria študenti.
Zápis oktávy B do kroniky sa dostal až na zasadnutie pedagogickej rady, ktorá mala rozhodnúť o ďalšom postupe v otázke nevhodného zápisu do knihy návštev. "Po porade, ktorá sa uskutočnila minulý utorok (24.1.2006 pozn. red.), nám triedna profesorka oznámila, že šiesti máme dvojky zo správania a ostatní, ktorí sa dozvukov zúčastnili, dostanú pokarhanie. Zrejme jediným dôvodom je, že sme poškodili meno školy. Vraj, ak by tam napísané nebolo, je pani riaditeľke srdečne jedno, čo sme tam robili," vysvetľujú študenti.
Podľa našich informácii mali dvojky pôvodne dostať iba dvaja žiaci, ktorí do kroniky priamo písali. Ďalší štyria však nesúhlasili s tým, aby boli takto potrestaní iba dvaja. V duchu hesla "jeden za všetkých, všetci za jedného" chceli takisto dvojky, a tak ich aj dostali.
Riaditeľka gymnázia Mgr. Valéria Butkovičová na otázku, prečo sa pedagogická rada rozhodla pristúpiť k takýmto ráznym krokom, hovorí: "Nie sú to rázne kroky. Máme svoj interný predpis, vnútorný školský poriadok, na základe ktorého žiaci majú byť hodnotení pri každej príležitosti, čiže aj v živote mimo školy. Rodičia boli o probléme oboznámení a so žiakmi bola situácia rozdiskutovaná. Pedagogická rada teda rozhodla v súlade so školským poriadkom. Žiaci pri vzájomnom rozhovore toto hodnotenie prijali. Nehodnotíme však správanie žiakov, pretože sú to dospelí ľudia a je to mimoškolská akcia. To je záležitosťou rodičov. My sme hodnotili poškodenie mena školy tým, čo napísali do kroniky. Písali veci, o ktorých sami povedali, že nie sú pravdivé a teda urobili zlú vizitku škole."
Mgr. Butkovičová odmietla komentovať informácie, ktoré nám oktáva B poskytla, no ako povedala, "verzia, ktorú vám podali študenti, je čiastočne pravdivá, no nebudem ich vyjadrenie rozoberať. Je mi však ľúto, že médiá sa realizujú v týchto oblastiach a nerealizujú sa v tých, ktoré sú motivujúce pre žiakov, pre ich iné správanie a pre ich ďalší život".
Pedagogická rada spomínanej školy rozhodnutím o udelení dvojok zo správania neporušila platné zákony.
"Rozhodovanie o takejto záležitosti je v kompetencii zriaďovateľa školy, ktorým je v prípade spomínaného evanjelického gymnázia Biskupský úrad Východného dištriktu v Prešove," uviedla Lucia Dobrodenková, tlačová tajomníčka ministerstva školstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.