druhého čítania a nie je úplne vylúčené, že s pomocou nezávislých poslancov ho napokon presadí.
Za zákon v parlamente hlasovali aj koaliční poslanci. Z Lintnerovho klubu Peter Biroš a Jozef Elsner, z SMK Klára Sárközy, Iván Farkas, János Szigeti. Aj bez týchto hlasov by však návrh zákona prešiel do druhého čítania, lebo zo 132 prítomných bolo za až 73 poslancov. Návrh podporili aj viacerí nezávislí poslanci, ktorí zvyknú často hlasovať s koalíciou - Ján Gabriel, Ivan Šimko, Gustáv Krajči.
Poslanci SMK včera tvrdili, že sa pomýlili. Klára Sárközy povedala, že sa jej to stalo po prvýkrát, hoci predtým vždy hovorila, že pri hlasovaní nie je možné pomýliť sa. "Bola som šokovaná. Nestalo sa, aby som voľakedy hlasovala za komunistický návrh," podotkla. Šéf klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že takto sa pomýlili všetci traja poslanci SMK a "nemám dôvod im neveriť". V druhom čítaní už vraj za zákon hlasovať nebudú.
Naopak Elsner sa nepomýlil, lebo treba raz "urobiť koniec a dať jasnú odpoveď, prečo bol občan zavedený". Nezávislý poslanec Gustáv Krajči povedal, že z nebankových subjektov štát získal dane a preto je aj spoluzodpovedný za to, že ľudí by bolo potrebné čiastočne odškodniť.
Ďalší nezávislý poslanec Ivan Šimko považuje za spravodlivé, aby sa do istej miery odškodnili ľudia, ktorí často prišli o celoživotné úspory a aby sa obnovila ich dôvera k štátu.
Pod návrhom zákona sú podpísaní všetci poslanci KSS, ale aj šéf Smeru Robert Fico a poslanci HZDS Tibor Mikuš a Milan Cagala. Pre opozíciu by schválenie zákona bolo veľkým úspechom v predvolebnom období.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že môže ísť o istý kalkul získať si voličskú podporu. "Tento postoj nie je ľavicový, ale je v rozpore s princípmi sociálnej spravodlivosti. Je nefér voči ostatným občanom," mieni.
Koalícia so zákonom nesúhlasí. Šéf klubu KDH Pavol Minárik povedal, že takto by iní občania cez svoje dane "sanovali tých klientov nebankových subjektov, ktorí naleteli". Morálny rozmer takéhoto postoja považuje za dôležitejší ako finančné dopady zákona na štátny rozpočet.
Šéf hospodárskeho výboru parlamentu Ján Rusnák z SDKÚ povedal, že štát nemôže deliť ľudí na tých, o ktorých sa stará viac. "Bolo by to nerovnaké kritérium a vnímal by som to ak porušenie ústavy."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.