poslancov za jazdu pod vplyvom, alkoholu. Návrh, ktorý včera posunuli do druhého čítania, je však veľmi sporný.
Niektorí právnici vrátane ministra spravodlivosti Daniela Lipšica a generálneho prokurátora Dobroslava Trnku tvrdia, že poslanci imunitu na priestupky nemajú. Policajti napriek tomu poslancov nepokutujú za jazdu pod vplyvom alkoholu, lebo to nariadil pred štyrmi rokmi vtedajší policajný prezident.
Na spornosť pred hlasovaním poukazoval ústavný právnik a poslanec Ján Drgonec, podľa ktorého dotlačili poslancov k hlasovaniu "nevzdelaní novinári". Poslancov nepresvedčil.
Za posunutie návrhu do druhého čítania ich hlasovalo 124. Proti bol len Drgonec. S návrhom nesúhlasí ani Katarína Tóthová z HZDS. Tá sa prezentovala, ale nehlasovala.
Poslankyňa KSS Dagmar Bollová hovorí, že hlasovanie o alkohole poslancov je urážlivé, lebo "nikde nie je napísané, že poslanci sú imúnni voči pokutám za rýchlu jazdu, voči pokutám za alkohol za volantom", napriek tomu Bollová hlasovala za návrh.
Poslanci priznávajú, že ich k zmene ústavy a priestupkového zákona inšpirovalo správanie sa opitého poslanca HZDS Jána Cupera. Drgonca rozhodnutie poslancov hnevá, myslí si, že keď ho definitívne schvália (hlasovať sa bude o mesiac), bude to prvý krok k zneprehľadneniu ústavy. Nakoniec sa z nej stane telefónny zoznam, v "ktorom bude veľmi zložité nalistovať úpravu, o ktorú by malo ísť".
Aj nezávislý ústavný právnik Radoslav Procházka je presvedčený, že poslanci nemajú priestupkovú imunitu ani dnes, hoci policajti si to vykladajú inak. S Procházkovým výkladom súhlasí aj poradca Ústavného súdu Ladislav Oros.
Ak poslanci prijmu zmenu ústavy aj zákona, bude to znamenať otočenie výkladu ústavy. V nej bude jasne napísané, že priestupky poslancov budú môcť policajti prerokovávať a zákon určí, ktoré priestupky to budú. Poslanci navrhujú zatiaľ iba alkohol a iné omamné látky. Podľa Procházku tým poslanci rozšíria priestupkovú imunitu zo žiadnej na relatívne širokú.
Ako zmenia poslanci priestupkovú imunitu
- Do ústavy chcú vložiť vetu: "...možno však prejednať priestupok poslanca, o ktorom to ustanoví zákon".
- Priestupok má ustanoviť priestupkový zákon, do ktorého navrhujú vetu: "Podľa tohto zákona možno prejednať konanie poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré je priestupkom spáchaným porušením zákazu požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky pri vykonávaní činnosti, pri ktorej by mohlo dôjsť k ohrozeniu života, zdravia alebo poškodeniu majetku."
Čo poslanci beztrestne "môžu"
- Podľa ústavných právnikov dnes poslanci priestupkovú imunitu nemajú, napriek tomu, že si to policajti pri dopravných priestupkoch poslancov vykladajú inak.
- Ak poslanci schvália teraz predložený návrh na zmenu ústavy a priestupkového zákona, bude to podľa právnikov znamenať zmenu výkladu ústavy. V nej bude jasne napísané, že zákon stanoví, ktoré na ktoré priestupky sa imunita nevzťahuje. Keďže poslanci zatiaľ navrhujú iba na alkohol, ostatné priestupky budú môcť beztrestne páchať (hoci doteraz nemohli).
- Budú môcť napríklad beztrestne rušiť nočný kľud, vzbudzovať verejné pohoršenie, znečisťovať verejné priestranstvo, ublížiť na cti tým, že iného urazia alebo vydajú na posmech, podávať nepravdivú alebo neúplnú svedeckú výpoveď v správnom konaní, falšovať alebo zneužiť úradnú značku, protiprávne užívať byt alebo nebytový priestor, falšovať lekársky predpis, zneužiť, znevážiť štátny symbol a mnohé ďalšie priestupky.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.