cez víkend avizujú "vážne stanovisko" k tomu, že minister zahraničia Eduard Kukan odmieta zmluvu podpísať. Kukan aj premiér zhodne tvrdia, že s niektorými pasážami zmluvy majú problém.
Šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik nepoprel možnosť, že KDH pohrozí odchodom z koalície, ak sa zmluva nedostane na rokovanie vlády. "Keď KDH považuje niečo za svoju prioritu a podarí sa mu to presadiť do vládneho programu, tak bude presadzovať, aby to vláda plnila prednostne pred predvolebnými potrebami strán," povedal Minárik.
Premiér včera na otázky o možnom rozpade koalície odpovedal, že ak "bude imperatívna požiadavka" KDH, tak prezídium SDKÚ sa o nej v pondelok poradí.
Politológ Samuel Abrahám pripúšťa, že KDH sa môže odhodlať k radikálnemu kroku, aj keď to bude skôr kalkul než principiálna záležitosť. "Blížia sa voľby a keby aj padla vláda, voľby nebudú skôr ako v riadnom termíne."
V stredu navštívil premiéra Dzurindu kvôli zmluve biskup Rudolf Baláž, skončilo to však fiaskom. Baláž najskôr povedal, že sa s premiérom zhodli na 6-člennej komisii cirkvi a štátu, aby rozhodla o sporných otázkach, ale ešte v ten deň večer to Baláž odvolal s tým, že na takýto postup nemal oprávnenie. Zmluvu totiž uzatvárajú dva štáty, nie cirkvi.
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda včera dodal, že pristúpiť na nové rokovania by bolo krokom späť, lebo zmluva je pripravená. Ak o nej vláda nerokuje, tak je to podľa Gavendu len kvôli nedostatku politickej vôle a "podľahnutiu tlaku malých skupín".
Zmluva prešla legislatívnou radou vlády ešte vlani v marci a podľa Minárika Slovensko už odoslalo text zmluvy na odsúhlasenie do Vatikánu a "snáď nikto neodošle text, s ktorým by sám nesúhlasil".
Minister Kukan ju ani napriek žiadosti KDH nepodpísal a navyše tvrdí, že text zmluvy, ktorý je na internetovej stránke ministerstva spravodlivosti, sa líši od toho, ktorý má on na stole. Kukan tiež povedal, že text, o ktorom hovorí KDH, dodnes nedostal.
Aj Dzurinda povedal, že "pán minister Kukan dodnes žije v istom očakávaní rozporového konania, ktoré sa neuskutočnilo".
Minárik namieta, že konkrétne výhrady sa dodnes nedozvedeli a od SDKÚ počuli zatiaľ len, že "je to mimoriadne zložitá záležitosť, že ju treba preskúmať a že rozdeľuje spoločnosť".
Premiér tvrdí, že SDKÚ svoje výhrady hovorila vždy vtedy, keď malo KDH záujem rokovať o tom na úrovni vlády. Prvýkrát to bolo na koaličnej rade minulý mesiac na pôde KDH.
Koaličné strany síce svoje priority pre zvyšok volebného obdobia oznámili ešte vlani v novembri, ale podľa premiéra "bez konkrétnych požiadaviek, bez konkrétnych cieľových horizontov". V prípade zmluvy síce hrozí, že by sa odsunula až na čas po voľbách, ale podľa premiéra "sa píše len začiatok februára".
Minulý týždeň šéf KDH Pavol Hrušovský vyčítal Dzurindovi, že sa správa ako šéf strany a nie ako predseda vlády. Minárik zase povedal, že ani jednej vládnej strane nesmie ísť o voličov tak, aby sa "potierali záväzky vo vládnom programe".
Premiér výroky politikov KDH nechce komentovať, lebo "mám záujem na dobrých vzťahoch". Aj včera zopakoval, že má záujem prijať vatikánsku zmluvu prijateľnú pre všetkých občanov.
(sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.