fascinuje, príjemne prekvapuje a niektorým možno vyráža dych. Na centimetrovej ploche - na nechtoch - dokáže namaľovať obraz, zachytiť filmový dej a tajomný svet, na ktorý by iný umelec potreboval obrovské plátno.
Miniatúrne postavy zo sveta fantázie, zvieratá, ryby či tajomné predmety najprv ožívajú na prstoch a postupne prechádzajú na ruky. Niekedy dokonca zachvacujú celú postavu modela. V nechtovom umeleckom dizajne hrajú prim hlavne ruky, zvyšok tela a kostým sú len akýmsi doplnkom, ktorý musí ladiť s tým čo sa odohráva na malom kúsku tela, na nechtoch. Dvadsaťdeväťročná dizajnérka začala po prvýkrát upravovať nechty pred deviatimi rokmi a vďaka svoje precíznosti a talentu sa postupne stala svetoznámou a renomovanou dizajnérkou, ktorá získala nejedno prestížne medzinárodné ocenenie. Starostlivosť o nechty, ich úprava, skrášľovanie a umelecké ponímanie sú hotovou filozofiou, ktorú sa snaží vniesť aj ona do svojej práce. Kvôli nechtovému umeniu prebrázdila takmer celú Európou a Japonsko. A to len preto, aby sa nechala inšpirovať svojimi kolegami, kultúrou, mentalitou, technikami a farbami, ktoré v každej krajine a na každých nechtoch vyzerajú ináč.
Začalo to nákupom v hypermarkete
Katarína ukončila Odbor technicko-informačných služieb na Strednej ekonomickej škole v Humennom. Pred dráhou nechtovej dizajnérky sa u nej vraj neprejavovali žiadne umelecké sklony. Všetko to začalo pred deviatimi rokmi bežným hľadaním práce, keď bola vyše polroka nezamestnaná. Poslala desiatky žiadosti, ale bezúspešne. "Počas nakupovania v jednom z bratislavských nákupných centier sme si s manželom všimli v kútiku nechtový salón. Veľmi sa mi to zapáčilo a zaumienila som si, že sa tým budem živiť," povedala.
Spolu s manželom Patrikom to spočiatku brali ako celkom výhodný "biznis", ktorý bol na východe Slovenska ešte len v plienkach. O pár týždňov obidvaja absolvovali školenie a kurz nechtového dizajnu v Trenčíne. "To nám dalo len úplne základy, a tak zakrátko sme si urobili ďalšie v Bratislave. O rok na to sme už absolvovali ďalšie kurzy v Prahe, Paríži a Tokiu," dodáva Katka.
Vtedy podľa nej už nešlo len o obyčajný biznis a šancu si privyrobiť. Začala vnímať nechtové dizajnérstvo ako umenie, v ktorom sa môže realizovať. Školenia, ktoré s nadšením absolvovala v zahraničí boli podľa nej nevyhnutnosťou, ktoré dizajnéra posúvajú oveľa ďalej, ako keby zostal sedieť len na Slovensku. Dizajnom sa spočiatku zaoberal aj jej manžel Patrik, postupne to vzdal. Školenia v metropolách Francúzka a Japonska napokon absolvovala iba Katka. "Ona mala väčší talent tak som ustúpil. Na druhej strane školenia boli také drahé, že sme si nemohli dovoliť zaplatiť za obidvoch," dodal.
Patrik zároveň priznáva, že Katka už je na takej profesionálnej úrovni, že si ju zaskočiť ani netrúfa. Dnes sa skôr venuje zaškoľovaniu nových dizajnérov.
K svetovej elite ju priblížil Superman
"Začali sme úplne opačne. Najprv sme absolvovali zahraničné súťaže a potom naše. Bolo to najmä preto, že tunajší porotcovia nevedeli ešte oceniť akým smerom sa uberá svetové nechtové dizajnérstvo a umenie. Preto sme si začali merať sily vonku," povedala Katka. V roku 2002 v Kolíne nad Rýnom skončila v európskej súťaži dizajnérov z 35 súťažiacich na ôsmom mieste. O dva týždne v Zürichu sa medzi päťdesiatimi špičkovými dizajnérmi umiestnila už na štvrtom mieste. V tom istom roku, si v septembri v poľskom Gdaňsku vybojovala ôsme miesto. "Na Poľsko sme sa zvlášť pripravovali, pretože je tam najtvrdšia konkurencia. Poľky prakticky vyhrávali všetky súťaže navôkol v Európe. Je to kvôli tomu, že majú dobré prepojenie na americké firmy. Poznajú najnovšie trendy, techniky a majú za sebou takmer všetky školenia v oblasti nechtového dizajnu. Majú jednoducho dobrú základňu," upresnila dizajnérka zo Strážskeho.
Najväčšou skúškou, kedy dizajnérka z Východného Slovenska pocítila konkurenciu a svetovú elitu bola medzinárodná súťaž v Prahe v roku 2003. Približne stovka nechtových dizajnérov bola rozdelená na európsku a americkú skupinu. "Bolo to hlavne kvôli štýlom a technike, ktorá je na oboch kontinentoch odlišná. Najlepších dizajnérov, ale vyhlasovali a hodnotili porotcovia spoločne," upresnila.
V tvrdej konkurencii obsadila tretie miesto, čo ju zaradilo medzi TOP svetových dizajnérov. Na nechtový umelecký Olymp ju pritom vyniesol sám komiksový a filmový hrdina Spiderman. "Dlho som nevedela s akým motívom a nápadom pôjdem na súťaž. Už sme z toho boli s manželom poriadne nervózny. Jedného dňa keď sme tuho rozmýšľali prišiel do izby syn Sebastiano a povedal nech urobím Spidermana," prezradila Katka motív, ktorý jej dopomohol k cennému titulu. Na malých nechtoch vtedy detailne zachytila podstatnú myšlienku a dej hollywoodskeho trháku, ktorý fascinoval aj samotných porotcov.
Vlastný model a krajčírka
Príprava na každú súťaž je maximálne náročná na čas. Dizajnéri tvrdo makajú už tri mesiace pred veľkolepou nechtovou šou. Na svojom ručnom modelovi poctivo trénujú rozmanité vzory, motívy, materiály a nechtový strih aký neskôr použijú na súťaži. Denná piplačka zaberie aj šesť hodín. "Poctivá príprava je veľmi dôležitá, pretože na zvládnutie a vytvorenie efektných a zaujímavé nechtov máte na súťaží len dve hodiny," dodáva Katka.
Na každú súťaž kdekoľvek na svete si berie so sebou aj svojho vlastného ručného modela, ktorý okrem krásnych rúk musí spĺňať aj určité estetické a elegantné predpoklady. "Porota posudzuje všetko komplexne. Nielen nechty, ale aj kostým, ktorý má model na sebe, jeho účes, jednoducho všetko. Rozhoduje každý detail, ktorý musí ladiť s nechtami a s motívom, ktorý v sebe ukrývajú ," vysvetlila dizajnérka.
Okrem vlastných modelov má aj svoju dvornú krajčírku, ktorá presne dopĺňa a vystihuje Katkine predstavy. Jej modely, kostýmy, šaty a doplnky presne ladia s dizajnérkynim precíznym miniatúrnym umením. Jej vzorom, s ktorým sa osobne stretla je fenomenálny dizajnér Trang Uey. Táto ikona nechtového dizajnu s 28-ročnou praxou žije v USA. Najprv pôsobil vo Vietname, kde pracoval na ulici a neskôr sa presťahoval do Ameriky. Potom päťkrát za sebou vyhral majstrovstvá sveta. Dnes má aj vlastnú školu. "Je to priekopník, ktorý dokáže urobiť perfektné nechty v rekordne krátkom čase, s neuveriteľnou presnosťou a kvalitou. Jeden necht urobí za neuveriteľných 17 sekúnd. Slovenskí dizajnér na to potrebuje hodinu. Tento človek robí voľným okom presné nechty na desatinu milimetra," prezradil Patrik.
Psy a nechtíky
Manželia Magdoškoví okrem svojej práci a nechtového umenia venujú svoj voľný čas aj štvornohým miláčikom. Vo svojej chovnej stanici majú približne 120 psov rôznych rás. Od Kavaliéra, Yorkshírskeho a Maltézskeho teriéra až po Kólie. Starostlivosť o nechty s nádychom umenia neobišlo ani chlpáčov. "Samozrejme aj im robíme kompletnú manikúru a striháme ich. Dokonca sme vyhlásili internetovú súťaž o Najkrajšie psie pazúry 2004. Malo to veľký ohlas. Prihlásili sa do nej aj chovatelia z Čiech a Poľska. Ľudia nám posielali na portál fotky svojich miláčikov vyše polroka. Súťaž sme uzavreli minulý rok v máji. Vyhrala to Češka so psíkom, ktorý je obyčajný bastard, žiadna vznešená rasa. Psík mal na nechtoch nádherné ruže a celý bol k tomu patrične ostrihaný a kostýmovo zladený," povedal Patrik.
Morské dno na rukách
Profesionálni dizajnéri a umelci vám dnes bežne vykúzlia na nechtoch aj trojdimenzionálny obraz, alebo pôsobivý aquaefekt. Nechty vnímate akoby boli ponorené vo vode. Predmety a obrazy na nich zobrazené sa na vás dívajú zo všetkých strán. Nedávno mala Katka napríklad nechtovú prezentáciu morského dna. Na rukách vytvorila blúdiaceho žraloka, plávajúce ryby, korále aj riasi. "To všetko môžete ukryť na jediný necht, alebo to spracovať ako príbeh na celú ruku - na všetky nechty," dodáva Katka.
Priznáva, že je to dizajn určený skôr pre extravagantné typy. Podobný umeleckým skvostom je aj jej zobrazenie sopky na rukách, z ktorej ešte vyteká čerstvá žeravá láva. Z nechtov dokonca vychádzal dym. "Niekedy experimentujeme a snažíme sa skĺbiť moderné prvky s moderným dizajnom. Raz sme pod nechty zabudovali infračervené žiariče a diódy, ktoré boli napojené na elektriku. Efekt je ten, že pokiaľ sú zospodu podsvietené tá voda na nechtoch vyzerala ako skutočná. Akurát sme museli zamaskovať káble, ktoré smerovali k ruke," uzavrel Patrik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.