Lykovec jedovatý
Už začiatkom februára môžeme niekedy najsť kvitnúci lykovec jedovatý. Je to nízky ker, až 1,5 m vysoký, so sivohnedými konármi, ktoré sú za mlada chlpaté a ťažko sa lámu. Listy má striedavé, podlhovasto kopijovité, celistvookrajové, zúžené v krátku stopku, holé alebo brvité. Kvety sú po 2-4 v sediacich zväzočkoch, ružovopurpurové a pekne voňajú. Kvety sa rozvijajú pred vypučaním listov. Plodom je kôstkovica veľkosti hrachu. Je uzavretá v kvetnej čiaške a červenej farby, prudko jedovatá.Tento lesný druh rastie často na vápenatých, humóznych, kamenitých aj hlinitých pôdach.
Okrem tohto druhu rastú u nás vzácne ešte dva druhy, lykovec voňavý a lykovec muránsky. Lykovec voňavý na východnom Slovensku rastie len na niekoľkých lokalitách, obyčajne na vápenatých pôdach. Lykovec muránsky je endemitom Muránskej planiny, to znamená, rastie len tam. Je považovaný za paleoendemit, teda endemický druh, ktorý sa vyvinul už v treťohorách a u nás prekonal dobu ľadovú. Malé kriky s neopadavými listami tvoria kvety vo vrcholových okolíkoch. Kvety sú taktiež voňavé, sýtoružové a kôstkovice hnedočervené. Rastie na vápencových skalách. Dva posledné druhy sú u nás prísne chránené.
Pre účely farmacie sa zberá kôra lykovca jedovatého. Odlupuje sa skoro na jar, v čase miazgy. Zavesené zväzky sušíme na vzdušných a suchých miestach. Celá rastlina je prudko jedovatá. Vo všetkých častiach rastliny sa nachádza živica mezereín, predovšetkým v lyku a v pálivých plodoch. Učinkuje podobne ako kantaridín španielskych mušiek. Ďalej obsahuje kumarínové deriváty dafnetínu a dafnínu, ktoré majú antibakteriálny účinok. Droga sa v minulosti užívala na liečbu reumatizmu, dny a zvonku na kožné choroby, vredy a rany. Účinok je ale sporný a pre značnú jedovatosť je treba pred užitím lykovca varovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.