Ametyst klenot prírodovednej expozície
"V prírodovednej expozícii Východoslovenského múzea (VSM), v časti ´Drahé kamene´ môže návštevník vidieť nádhernú, veľkú geódu ametystu, ktorá je svojou veľkosťou najväčším vystavovaným ametystovým exponátom v múzeach strednej Európy. Úctihodné sú jej rozmery - výška 120 cm, hĺbka a šírka cca 80 cm, hmotnosť 249 kilogramov," povedal Rudolf Ďuďa, odborný pracovník VSM.
Ametyst je odrodou kremeňa, ktorá je sfarbená do fialova. Zvlášť cenené sú tmavosfarbené ametysty. Je najkrajšou a najžiadanejšou odrodou kremeňa. "Poznali ju už starí Egypťania, Etruskovia, aj Rimania. V stredoveku bol veľmi cenený aj v Európe."
Ametyst bol považovaný za biskupský kameň (vo Vatikáne je uložený tzv. pápežský ametystový prsteň). Vsadzoval sa aj do korunovačných klenotov (žezlo Kataríny Veľkej, žezlo britskej koruny). "Bola mu pripisovaná magická sila. Bol symbolom zamilovaných. Už jeho grécky názov ´ametystos´ znamená neopojný, pretože chránil opilcov." Ametyst pomáhal pri liečbe neurologických chorôb, pri nespavosti, posiľňoval vôľu človeka. Podľa Babylončanov bol kameňom ľudí narodených v znamení Barana, podľa Grékov v znamení Kozorožca.
"Ametyst sa vo svete vyskytuje pomerne často, ale iba ojedinele v nádherných drúzach a v drahokamových kvalitách. Snáď najviac rozšírený je v južnej Brazílii a v Uruquayi. Ložiská drahokamového ametystu sú početné v Rusku (Ural), v Mexiku, na Madagaskare, v USA, v Austrálii, Južnej Afrike, Namíbii... V Európe sú zriedkavejšie, aj keď niektoré boli v Čechách využívané už v dobe cisára Rudolfa II. Na Slovensku sa pekné drúzy ametystov vyskytovali v minulosti v Banskej Štiavnici a Hodruši. Slabo fialové kryštáliky sa našli v Zlatej Bani, na Zemplíne a v Pukanci."
(ato)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.