Rimania a Gréci. Koncom prvého tisícročia nášho letopočtu zdomácneli citrusové rastliny v Španielsku a plody sa dostávali postupne do Stredomoria. V 18. storočí objavili účinok vitamínu C námorníci na svojej objaviteľskej ceste v Tichomorí. Jedenie citrónov ich zachránilo pred skorbutom. U nás sa citróny predávali na trhoch v už koncom 16. storočia.
Iba pred nedávnom boli Vianoce a na mnohých stoloch sa objavilo rôzne južné ovocie. Nejedeného z konzumentov určite napadlo strčiť kôstku do zeme. Takto sa vlastne rodia citrusári. Niekoho to chytí viac, iného menej. Zo začiatku je však lepšie, ak máme po ruke aspoň nejaké rady skúsených pestovateľov.
Ak ste už tú kôstku z citróna či pomaranča strčili do zeme a začala klíčiť, buďte trpezliví. Je však jasné, že takto vyrastený citrus nebude rodiť. Ak by sme chceli zbierať aj úrodu, musíme citrusovníky zaštepiť. Ale o tom si povieme nabudúce. Najprv je dôležité vedieť, že na pestovanie potrebujeme substrát, ktorý sa mieša z rašeliny, kompostu a piesku v pomere 2 : 2 : 3. Piesok by mal byť hrubší, nie príliš jemný. Môžeme ho však nahradiť agroperlitom, ktorý má lepšie fyzikálne vlastnosti. Potom stačí pomer 2 : 2 : 1. Substrát je potom oveľa ľahší. Celkom vyhovujúce sú aj rašelinové záhradnícke substráty, bežne dostupné v obchodoch pre záhradkárov. Tieto substráty sú však často málo zásobené živinami a je vhodné ich pred použitím vylepšiť pomaly rozpustným hnojivom. Zároveň sú tieto substráty veľmi ľahké a vzdušné, a preto je nutné rátať s ich rýchlym vyschýnaním.
Nepríjemným problémom je, že rastliny reagujú na nedostatok niektorých prvkov často dosť podobne, ako na iné záporné vplyvy prostredia - ako sú nízke teploty, teplotné skoky, preliatie, nedostatok svetla, popálenie slnkom. Určité príznaky sú tiež zhodné s príznakmi napadnutia niektorými škodcami či chorobami. Presné určenie dôvodu žltnutia a listovej nekrózy je preto dosť často ťažké a vyžaduje rad detailných informácií o rastline.
Nabudúce si povieme niečo o štepení.
(jv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.