o 30 percent nižšie. Pri predaji priamo od včelárov sa síce pohybujú na úrovni 100 Sk za kilogram, no pri predaji výkupcom je to už len 45 Sk za kilogram kvetového, 70 Sk za kilogram agátového a 90 Sk za kilogram tmavého - horského medu. Nakoľko v dohľadnom čase sa ceny nezlepšia, bude to mať negatívny dosah na stavy včelstiev na Slovensku. Takáto situácia postihne predovšetkým väčších chovateľov.
V zimnom období sa včelári zaoberajú aj výrobou nových úľov alebo ich súčastí (najviac sa opotrebúva dno). Takmer všetky úle vyrobené za posledných 20 rokov majú odnímateľné dná. Skúsenosti z potláčania výskytu klieštika včelieho (Varroa destructor) ukázali praktické prednosti tzv. hygienického úľového dna. Uvedené dno pokrýva sieťovina s veľkosťou očiek 3 až 3,5 milimetra. Keďže podložka pod sieťovinou sa dá vytiahnuť, v melive možno sledovať prirodzený spád klieštika, zvápenatenie plodu a podobne. Mriežka zabraňuje opätovnému zamoreniu včelstva klieštikmi, najmä ak boli zasiahnuté len nízkou dávkou liečiva. (Spadnuté klieštiky sa totiž dokážu odraziť od podložky, vyskočiť až do výšky 2 centimetre a zachytiť sa na včele). Ak je celé dno zasieťované, zabraňuje tiež rojeniu a umožňuje dostatočný prístup vzduchu pri kočovaní aj počas zimovania včelstiev. Väčšina včelárov má však z takéhoto zimovania obavy.
Včelár ani v tomto období "nesedí za pecou", ale pripravuje si pomôcky a náradie, aby ich mal v sezóne po ruke. Zvýšenú pozornosť venuje hygiene a čistote všetkého včelárskeho inventára. Keďže je už zakázané používať antibiotiká, potrebné je zamerať sa najmä na prevenciu. Jednoduché a vysoko účinné je použitie plameňa propánbutánu alebo benzínovej lampy.
Ak cez staré dielo pri pohľade proti slnku nepreniká ani trochu svetla, vyrežeme ho a dáme do "paráka". Rámiky, ktoré boli zadrôtované viac ako dvakrát, nahradíme novými. Vnútrajšok drevených oplodniačikov vyčistíme a vypálime plameňom, alebo dezinfikujeme roztokom trojpercentného lúhu sodného. Následne ho opláchneme vodou. Drôtiky v nových rámikoch napneme až tesne pred zatavením medzistienok, pretože by sa deformovali.
V zime si včelár dopĺňa poznatky z odbornej literatúry a internetových stránok zameraných na včelárstvo. Nových vedomostí nikdy nie je dosť.
Autor: Ing. Tibor JÓKAY
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.