Japonská prepelica sa na našom kontinente považovala až do päťdesiatych rokov minulého storočia za exotickú hydinu a jej produkty sa konzumovali len
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
výnimočne. Až neskôr sa začala chovať strednej Európe, vrátane Slovenska. Záujemcovia získavali návod na chov a verejnosť bola oboznámená s dietetickými vlastnosťami prepeličích vajec i mäsa.
Po počiatočnom nadšení v zakladaní veľkochovov pri bývalých JRD a ŠM, záujem o chov japonských prepelíc v dôsledku nezvládnutej zootechniky a neštandardného kŕmenia prudko klesal. V súčasnosti u nás neevidujeme žiadneho chovateľa, ktorý by ich produkty ponúkal do obchodnej siete. Existujú však mnohí samozásobitelia.
Prepelica (Coturnix coturnix) pochádza z východnej Ázie, kde ju chovajú už dlhé obdobie. V Japonsku prešla v minulom storočí dôkladným šľachtiteľským programom, pričom sa upevnila vysoká znáška a produkcia relatívne veľkých vajec (v pomere k hmotnosti tela). Neskoršie sa šľachtitelia, najmä na americkom kontinente, zamerali na zvýšenie mäsovej produkcie. Dosiahli pozoruhodné výsledky a v súčasnosti už niektoré línie vynikajú dobrým osvalením, vysokou hmotnosťou (180 až 140 gramov), ale aj produkciou kvalitného lahôdkového mäsa.
Po 16 až 18 dňoch inkubácie sa liahnu kurčatá, ktoré sú ihneď aktívne a zháňajú si potravu. Vyšľachtené populácie sú rané, jatočne a pohlavne dospievajú približne vo veku 60 dní, kedy začnú znášať. Aby v produkcii vajec neboli výkyvy, treba prepelice chovať po celý rok vo vnútorných priestoroch pri teplote okolo 20 °C.
Japonská prepelica nie je náročná na krmivo, ale aby dosahovala požadovanú úžitkovosť, každá veková kategória potrebuje kvalitnú kŕmnu zmes. Zmes určená pre mláďatá mať sypkú konzistenciu, pre mládky a nosnice má byť granulovaná. Ak ju nemáme k dispozícii, hydine podávame drvené obilie, kukuričný šrot a kŕmnu dávku spestríme olejnatými semenami, prosom, minerálnou prísadou, vitamínmi a preosiatym pieskom. Prepelica si rada pochutná aj na zelenom krmive a v zime na "odrolkoch" sena. Okopaniny jej podávame celé, sama si bude odštipovať primerané sústa. Pri správnom kŕmení a ošetrovaní je chov bezproblémový a hynutie minimálne.
Mierne vlažnú vodu predkladáme niekoľkokrát za deň, aby bola stále čerstvá a čistá. Zabrániť treba tomu, aby sa prepelice zmáčali, lebo vlhko im škodí. Vhodnejšie sú preto napájadlá, ktoré umiestnime na vonkajšej strane klietok.