škôl. Na väčšinu fakúlt si musia podať prihlášku spravidla do konca februára, resp. marca. Základnou podmienkou pre prijatie je ukončené úplné stredoškolské vzdelanie, teda maturita.
Verejná vysoká škola môže požadovať poplatok za materiálne zabezpečenie prijímacieho konania. Ten sa pohybuje v rozpätí od 400,- do 1 500,- Sk.
Vysoké školy sú povinné včas zverejniť:
lehotu na podanie prihlášok na štúdium (najneskôr štyri mesiace pred posledným dňom určeným na podanie prihlášok)
termín prijímacích skúšok
podmienky pre prijatie
spôsob overovania schopností uchádzačov
formu a rámcový obsah skúšky
informáciu o počte uchádzačov, ktorých plánujú prijať na štúdium príslušného študijného programu
Výsledky prijímacej skúšky sú zvyčajne uverejnené už v deň jej konania alebo na druhý deň na vývesnej tabuli fakulty. Okrem toho ich mnohé fakulty zverejňujú aj na svojich internetových stránkach. Písomné rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí doručí škola uchádzačovi poštou do 30 dní od prijímacích skúšok.
Vysoká škola môže od prijatých uchádzačov požadovať potvrdenie o tom, že sa na štúdium zapíšu. Avšak uchádzač sa stáva študentom fakulty dňom zápisu. Uchádzač, ktorý dostal rozhodnutie o neprijatí na štúdium, môže do ôsmich dní od doručenia rozhodnutia podať žiadosť o jeho preskúmanie. Žiadosť podáva dekanovi fakulty, resp. rektorovi školy. Vysoká škola môže prijímať uchádzačov len na štúdium akreditovaných študijných programov.
ŠTÚDIUM V ČR A VO SVETE
Dňa 15. januára 1999 bol podpísaný Protokol medzi Ministerstvom školstva SR a Ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy ČR o spolupráci v oblasti vzdelávania, mládeže, telesnej výchovy a športu na roky 2002 - 2006.
Zmluvné strany sa zaviazali, že počas platnosti tohto protokolu umožnia občanom štátu druhej strany prijatie na štúdium všetkých druhov vysokoškolského štúdia na štátnych vysokých školách za rovnakých podmienok, ktoré sa podľa vnútroštátnych právnych predpisov vzťahujú na prijímanie na štúdium a pri štúdiu na občanov svojho štátu, bez obmedzenia počtu. Slovenskí študenti budú môcť pri prijímacích pohovoroch a pri štúdiu v Českej republike používať namiesto českého jazyka slovenský jazyk, ak overovanou podmienkou prijatia na štúdium nie je znalosť českého jazyka.
Prihlášky na vysokú školu v Českej republike, informácie ohľadom prijímacieho konania a štúdia si záujemcovia musia zadovážiť na príslušnej vysokej škole v ČR sami. Ministerstvo školstva SR nezasahuje do výberu uchádzačov o štúdium v ČR, ani do formalít spojených s prijímacím konaním, pretože tieto otázky sú v kompetencii jednotlivých vysokých škôl ČR. Informácie o vysokých školách v ČR a štúdiu na nich, ako aj na jednosemestrálne študijné pobyty na české vysoké školy a informácie o podmienkach, ktoré musí uchádzač splniť, poskytnú Dom zahraničných stykov MŠ SR a SAIA.
Prihlášky na jednosemestrálne študijné pobyty poskytne záujemcom SAIA. Obe inštitúcie poskytnú záujemcom aj informácie o možnostiach štúdia v zahraničí mimo ČR, štipendijných študijných pobytoch a jazykových kurzoch v zahraničí na základe medzinárodných dohôd, ktoré sú určené pre študentov, doktorandov, pedagogických a vedecko-výskumných pracovníkov v rezorte školstva.
Adresy:
Dom zahraničných stykov MŠ SR
Levická č. 3
821 08 Bratislava 2
tel: 02/55 43 32 36
fax: 02/55 42 24 98
SAIA-SCTS
Nám. Slobody 23
812 20 Bratislava 1
tel.: 02/5441 14 26, 5441 14 36
fax: 02/54 41 14 29
e-mail: saiasaia.sk
web: http://www.saia.sk
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.