spôsobil aj zopár problémov.
Poslucháčka jednej z košických fakúlt prváčka Monika hovorí: "Svoje skúšky som si rozplánovala asi tak ako každý od začiatku januára. Potom však prišlo niekoľko opakovaní a celý harmonogram sa mi nabúral. Problém vznikol, keď som sa chcela druhýkrát prihlásiť na skúšku z matematiky. Vyučujúci ma odpinkal s tým, že on už termíny nestanoví. A to aj napriek tomu, že som druhýkrát skúšku neopakovala, na čo mám právo!" Ako nám Monika vysvetlila, vyučujúci sa obhájil tým, že on študentom poskytol termíny, na ktoré sa dokopy dalo prihlásiť dvakrát. Teda miest na termínoch bolo dvojnásobné množstvo. Podľa neho tak dal možnosť každému opakovať termín dvakrát.
Vyjadrenie skúšajúceho sa nám aj napriek našej vôli získať nepodarilo. Preto sme sa s problémom obrátili na odbor masmediálnej komunikácie Ministerstva školstva.
Ako nás informovala tlačová tajomníčka Katarína Hamerlová, "vyhláška o kreditovom systéme stanovuje, že každý študent má v rámci kreditného systému právo na jeden riadny a jeden opravný termín. Po druhom neúspešnom pokuse o absolvovanie predmetu je študent vylúčený zo štúdia. Kreditný systém neposkytuje študentovi tzv. dekanský termín."
Niektoré fakulty však poskytujú študentom aj okrem opravného termínu aj spomínaný dekanský, inak povedané: mimoriadny. Avšak toto právo takmer v žiadnom študijnom poriadku zakotvené nie je. Podstatné je, že aj keď dekanský termín neexistuje, na opravný (druhý) termín má študent právo podľa všeobecne záväzného nariadenia rezortu školstva.
Avšak možnosť využitia opravného termínu musí zároveň zakotvená aj v študijnom programe každej fakulty. Pokiaľ je poslucháčovi toto právo odopreté, môže sa obrátiť na študijného prodekana, ktorý je v takýchto veciach kompetentný konať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.