prerobila, ako len mohla.
Pri nákupe oblečenia mali čo dievčatá chlapcom závidieť. Kúpa obleku trvá dve minúty aj so skúšaním a mladí muži ho väčšinou môžu využívať na rôzne podujatia až do svadby. Dámy využijú večerné spoločenské šaty iba na stužkovej a päť či šesť tisíc, ktoré ste za ne zaplatili, teda môže nazvať "investíciou" len veľký optimista. Čo teda robiť, keď vás pred stužkovou nenapadlo zájsť do požičovne, či prehrabať sa v kamarátkinom šatníku, a teraz vám v skrini visia síce krásne, ale neužitočné šaty?
Tancuj, tancuj, vykrúcaj
V prvom rade sa treba zamyslieť, či sú tie šaty naozaj také neužitočné. Ak ste doteraz nechodili na plesy, neznamená to, že s tým nemôžete začať. Príležitostí je v januári a februári veľa, 'tancovačkami' sa to len tak hemží. Ak sa trochu poobzeráte vo svojom okolí, možno zistíte, že ak prejavíte čo i len štipku záujmu, pozvú vás na tri či štyri spoločenské podujatia, kde svojimi šatami ohúrite všetkých džentlmenov.
A čo takto recyklovať?
Skúsená krajčírka vie nielen ušiť krásne šaty, ale dokáže upraviť takmer ktorýkoľvek kúsok vo vašom šatníku. Skúste teda doniesť do nejakého krajčírskeho salónu svoju večernú róbu. Hovorí sa "viac hláv, viac rozumu", a tak aj vďaka jej nápadom a zlatým rukám možno vytvoríte celkom nové šaty, ktoré si budete môcť obliecť počas horúcich letných dní. Takéto úpravy síce niečo stoja a nedajú sa použiť na každé šaty, ale oplatí sa to skúsiť. Možno máte dokonca nejakú kamarátku, ktorá študuje na odevnej škole, a za pozvanie na jednu kávu vám šaty prerobí ešte lepšie.
Predám. Zn.: Šaty.
Na to, aby sme si mohli prezrieť inzeráty, si už dávno nemusíme kúpiť všetky známe denníky. Ak nechcete na tie "strašne drahé šaty" už minúť ani korunu, nič vám nebráni sadnúť si k internetu a prezrieť si zopár inzertných stránok. Mnoho zúfalých dievčat sa na nich pokúša kúpiť šaty za lacný peniaz a ak zverejníte svoj inzerát, kde napíšete aspoň farbu a veľkosť šiat, či dokonca fotku, je veľmi pravdepodobné, že sa vám do dvoch týždňov ozve nejaká "šiatchtivá" dievčina.
Sekáč je tu pre všetkých
Pre tých, ktorí sa ostýchajú vojsť do predajne označenej nápisom second hand, je tu dobrá správa. Nie každý, kto navštívi "sekáč", si v ňom hľadá niečo na seba. V piatich zo šiestich obchodov sa okrem predaja oblečenie aj odkupuje. Väčšinou to funguje tak, že im svoje šaty dáte a oni ich zavesia do predajne. Ak si ich niekto kúpi, majiteľ obchodu si strhne zisk pre seba, na ktorom ste sa predtým dohodli, a zvyšok peňazí vám dá. Stačí len obehať niekoľko takýchto obchodov a s niekým sa už istotne dohodnete.
Dědičství aneb...
Ak sa vám ani jedna z týchto možností nepozdáva, môžete sa ešte rozhodnúť "nechať šaty v rodine". Možno vás ani nenapadlo, že vaša pätnásťročná sestra bude mať stužkovú už o tri roky, a keďže móda večerných šiat sa veľmi nemení, mohla by si ich pokojne obliecť aj ona. A ak mladšiu sestru nemáte, nemusí ísť o definitívne rozhodnutie vašich rodičov. Ktovie, možno v slabej chvíli... :-)
Autor: Dominika Uhríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.