Vládna koalícia bude musieť po odchode KDH podľa premiéra Mikuláša Dzurindu zohľadňovať postoje opozície viac ako kedykoľvek predtým.
"Dnes treba, aby sme brali názor opozície - nie jednej politickej strany, ale opozície - viac do úvahy ako kedykoľvek predtým," povedal včera Dzurinda v relácii televízie TA3 Téma dňa. Nevie však, o akýchkoľvek ponukách na stabilizáciu vlády zo strany predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara.
Premiér odmietol špekulovať o zmenách vo vláde, ak sa ministri za KDH vzdajú svojich postov. Pre Slovensko je podľa neho kľúčová otázka, ako zabrániť chaosu a strate autority krajiny i jednotlivých rezortov.
O celej situácii sa chce Dzurinda rozprávať so svojimi partnermi na utorkovom zasadnutí Koaličnej rady a bol by rád, keby mohol komunikovať aj s KDH. Niektoré médiá však už uviedli, že kresťanskí demokrati na rokovanie Koaličnej rady neprídu.
Dzurinda priznal, že súčasná politická situácia je preňho najťažšou za celých sedem rokov vo funkcii predsedu vlády. Je však pripravený urobiť všetko preto, aby v budúcej spolupráci troch pravicových strán boli čo najmenšie prekážky. "SDKÚ-DS, KDH a SMK majú k sebe programovo najbližšie," vyhlásil premiér. Ťažiskové reformy má už podľa neho krajina za sebou, ale aj ich doladenie
a dokončenie by považoval za prínosné.
Dzurinda počítal s vyostrením postoja KDH už od minulého týždňa po rozhovore s Pavlom Hrušovským, Františkom Mikloškom a Pavlom Minárikom. Premiér pripomenul, že ultimatívnu požiadavku vzniesli kresťanskí demokrati aj pred pol rokom, keď svoje zotrvanie vo vláde podmienili odvolaním Pavla Ruska z funkcie ministra hospodárstva. Vtedy ich žiadosť akceptoval, lebo ju vnímal ako pravdivú. "Teraz som im nevyhovel, lebo moje svedomie mi hovorí, že táto požiadavka nie je
pravdivá," podotkol Dzurinda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.