Korzár logo Korzár

Palko: Začíname oddeľovať Dzurindu od strany

Včera bol posledný deň Vladmíra Palka vo funkcii ministra vnútra. Tesne pred odchodom poskytol denníku SME vo svojej kancelárii, kde už mal zbalené

niektoré veci, rozhovor (my ho ponúkame čitateľom v skrátenej podobe). Stále sa usmieval, rovnako ako jeho kolegovia Daniel Lipšic a Martin Fronc, keď odovzdávali do rúk prezidenta demisiu.

Takto ste si asi svoj odchod nepredstavovali. Alebo áno?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Ani by som nepovedal. Rátal som so všetkými možnosťami, aj s touto. To nie je zlý odchod. To je veľmi dobrý odchod."

Už ste sa rozlúčili s policajtami?

"Áno, ešte predtým, než sme šli k prezidentovi. Stretol som sa asi s dvoma desiatkami najvyšších funkcionárov, poďakoval som im, udelil som im odmeny a povedal, že ak som im niekedy v niečom ublížil, tak sa ospravedlňujem, lebo taký je život."

SkryťVypnúť reklamu

KDH malo v minulosti už niekoľko dôvodov rozísť sa s Mikulášom Dzurindom. Prečo sa to stalo až teraz?

"Každý má svoju hranicu, kedy si povie, že už dosť. Najbližšie sme boli k tejto hranici niekedy na jeseň minulého roku, keď sa diskutovalo o nemorálnom získavaní hlasov pre menšinovú vládu v parlamente. Vtedy sme sa naozaj vo vnútri strany v rozhodovaní vytrápili. V tomto prípade sme nemali žiadne pochybnosti, že do toho musíme ísť. Odišli sme z dvoch dôvodov. Jeden je samotný význam zmluvy. V Európe sa už dávno šíri ideológia, že každý môže robiť všetko. Potom je tu druhá skupina ľudí, ktorá hovorí, že nie je možné robiť všetko. Tieto dve skupiny by dokázali spolu mierovo koexistovať, ale problém sa začína, keď tí z prvej skupiny hovoria, že každý aj musí robiť všetko. Aj to, čo je proti jeho svedomiu. A to je princíp tyranie, proti ktorému sme sa postavili. Nevýhoda je, že sme to urobili v čase, keď je ten problém v zárodkoch a ešte ho nevidia všetci. Je to zvláštne, ako je moderná doba nastavená na to, ako si dokáže zakrývať oči pred zjavnými pravdami. Zjavná pravda je, že tá zmluva rozširuje priestor slobody. V roku 1989 sa Martin Bútora preslávil výrokom, že naša krajina je znovu odkliata. Práve sa mi zdá, ako keby začalo znovu nejaké zaklínanie."

SkryťVypnúť reklamu

Aký bol druhý dôvod?

"Nemyslíme si, že sa treba podriaďovať vôli jedného predsedu vlády, ktorý sám bude určovať, čo sa z programového vyhlásenia vlády musí a čo nemusí plniť. To, čo sme urobili, má ozdravný účinok a napokon sme dosiahli to, čo sme chceli, lebo SDKÚ pristúpilo na predčasné voľby. Ja som sa v politike neocitol zámerne. V začiatkoch bola vzrušujúca, lebo sme búrali komunizmus a budovali demokratickú spoločnosť. V posledných rokoch stále viac vidím jej degeneráciu. Na západe ešte viac ako u nás. Politici nevystupujú ako skutoční lídri, ktorí v predstihu pomenúvajú problémy a hľadajú riešenia, ale skôr ako terapeuti, ktorí upokojujú občanov a dávajú pozor, aby ich ako tak udržiavali v dobrej nálade."

V KDH bola kedysi vážna diskusia o tom, či sa má Dzurinda stať lídrom SDK. Vy ste boli proti tomu, ale napokon s tým KDH súhlasilo. Nebola to vtedy chyba?

SkryťVypnúť reklamu

"Spor KDH a Mikuláša Dzurindu trvá už desaťročie. Vtedy bol vo vláde silný Mečiar so SIS páchajúcou kriminálne činy a túžba Slovenska zmeniť tento stav. Nádeje sa upierali na KDH, kde prebiehal vnútorný boj. Museli sme podriadiť výsledok tohto boja záujmom celej krajiny. Bola to najmä úloha Jána Čarnogurského, ktorý rozhodol, že záujmy krajiny sú podstatnejšie ako to, kto sa nakoniec zmocní KDH. Napokon sme uhrali jedno aj druhé. Aj krajina je sporiadaná, aj KDH prežilo, hoci snahy o jeho zlikvidovanie boli veľké. Dnes vláda skončila na základe zmluvy o výhrade vo svedomí. Tým sa vlastne opísal osemročný oblúk, ktorý začal, keď Ján Čarnogurský ako minister spravodlivosti nehlasoval za programové vyhlásenie vlády, lebo mu tam chýbal základný záväzok prijať zmluvu so Svätou stolicou."

Mikuláš Dzurinda v utorok povedal, že KDH mu je stále najbližšie. Je možné, že v budúcnosti s ním budete opäť spolupracovať?

"Keď si zoberiete naše programy, z polovice sú rovnaké. Máme podobné ekonomické videnie sveta, obe strany hovoria o kresťanstve, pričom keby som to prirovnal ku coca-cole, my sme skôr klasik a oni sú light. Týmto vyhlásením si on necháva otvorené dvierka na spoluprácu s kýmkoľvek, aj s nami. Vie, že až tak na výber nemá. Je to jeho slabá a zároveň silná stránka, že neustále rozpráva o spolupráci, čo vnímajú ľudia skôr dobre, ale zároveň často zavádza, čo predviedol aj svojím vystúpením. Keď toto zavádzanie ľudia odhalia, veľmi mu to škodí, ale je to jeho štýl politiky."

Budete s ním ešte niekedy v jednej vláde?

"Obávam sa, že každý, kto s ním bol vo vláde, ak on bol premiérom, tak s ním mal veľmi negatívne skúsenosti. Jeho akceptácia ako možného premiéra v budúcnosti sa po včerajšku (utorku - pozn. red.) veľmi znížila. Prekročil istú hranicu. Tváriť sa, že zmluvu možno nejako upraviť a schváliť ešte v tomto volebnom období, je podceňovanie intelektu aj podpriemerných ľudí. Tvrdenie, že ministerstvo zahraničných vecí nevedelo, že sa rokuje o zmluve alebo že iba ono môže dojednávať zmluvu, je tiež nenormálne. Ministerstvo vnútra v tomto období dojednalo asi 20 rôznych medzinárodných dohôd. Predkladal som ich do vlády so spolupodpisom ministra zahraničných vecí, ale rokovali sme o nich len my. Občas som bol prekvapený aj nízkou úrovňou argumentácie. Tvrdiť, že by nejaký železničiar katolík mohol odmietnuť viesť vlak na Vianoce, to považujem za absolútne absurdné. Veď ja som sa ako malý chlapec pred 40 rokmi učil v katechizme, že platí božie prikázanie - spomeň, aby si svätil sviatočný deň. Samozrejme, že to prikázanie tu nie je preto, aby sa maril chod spoločnosti, ale aby tí ľudia, ktorí môžu, čo je väčšina, odpočívali. Pochopiteľne, že sme sa učili, že hasiči musia hasiť a policajti slúžiť aj na Vianoce."

Takže je vysoko pravdepodobné, že nepôjdete do vlády, kde by bol on premiérom, ale možno pôjdete do vlády s SDKÚ?

"Ktovie, či nezačínajú aj v prípade SDKÚ také úvahy ako v prípade HZDS, že sa bude predseda oddeľovať od strany. KDH tak uvažovať začína."

Dnes, keď sa dohodli predčasné voľby, už zrejmé nemá zmysel debatovať o návrhu na Dzurindove odvolanie, čo myslíte?

"Predčasné voľby považujem za dobrý návrh. Neviem o tom, že by niekto chystal návrh na jeho odvolanie. Z ústavného hľadiska a z hľadiska stability štátu štyri a pol mesiacmi pred voľbami výmenu vlády skôr nepredpokladám."

Teraz už ide o zbieranie preferencií. Ide o to, kto to urobí tak, že sa verejnosť prikloní na jeho stranu. Tlačovú besedu premiéra odborníci hodnotili skôr tak, že na ľudí zabrala. Nemyslíte si, že kebyže urobíte takýto zásadný krok napríklad v prípade kupovania poslancov, môžete získať viac bodov? Predsa len zmluva o výhrade vo svedomí je citlivá a rozdeľuje spoločnosť.

"Proti korupcii som bojoval najmä ako minister vnútra. V roku 2005 bolo objasnených najviac prípadov od novembra. Vtedy na jeseň by takýto politický krok nebol býval dostatočne pochopený. Stále sa pozerať na prieskumy verejnej mienky a nechávať zlučovať svoje činy s postojmi ľudí, častokrát nejasnými, to je byť politikom terapeutom a nie politikom, ktorý presadzuje, čo treba. Takto vôbec neuvažujeme, nič neľutujeme. Okrem toho si myslím, že Mikuláš Dzurinda sa teraz už skôr bude orientovať na liberálnych voličov."

Myslíte si, že je to naozaj tak, že body bude zbierať on?

"Nie je to môj pohľad, ale keď ponúkate takéto okuliare, tak sa cez ne pozrime. Z dlhodobého hľadiska a ako vždy z toho vyťaží KDH. My nemoderní sme tu už 15 rokov a budeme ďalších a všetci tí moderní, len čo na nich padne svetlo rámp, po chvíľke sa to rozpadá."

Prekvapil vás premiér, keď sa rozhodol vaše ultimátum neprijať?

"Nebol som prekvapený, ale tipoval som tak 60 ku 40, že skôr na náš návrh pristane."

Prečo sa podľa vás takto rozhodol?

"To neviem, ale z dlhodobého hľadiska urobil chybu."

Vyhlásenia predstaviteľov katolíckej cirkvi nie sú také jednoznačné vo váš prospech. Prečo?

"Ak toto hovoríte, padá argument našich protivníkov, že KDH a cirkev to je to isté. Samozrejme, že to tak nie je. Cirkev bude vždy riešiť najmä veci nadpozemské. Politická strana ako KDH rieši veci pozemské, aj keď dajme tomu, že z hľadiska večnosti."

Súhlasíte s tým, že po 15 rokoch končí istá éra slovenskej politiky a karty sa rozdajú nanovo?

"Keď vidím, ako v kauze zmluvy o výhrade vo svedomí dochádza k spojeniu našich ľavicovo-liberálnych oponentov s doľava sa pohybujúcou SDKÚ a dokonca aj s HZDS proti KDH, tak vidím, že sa vraciame niekde do roku 1991 alebo 1992, kedy to bolo tiež takto. A bol to začiatok pekného spoločenského marazmu. Obávam sa, aby to aj teraz nebolo tak."

Čo ste ešte chceli urobiť?

"V boji proti organizovanému zločinu bolo treba doťahovať úspešne rozbehnuté prípady. Veľmi sa teším, až raz budú procesy s Mikulášom Černákom. Chcel som tiež počkať na dokončenie niektorých súdnych procesov, čo sme riešili v tomto období. Tešil som sa, ako urobíme všetko na vstup do Schengenského priestoru, ale to sa týka až roku 2007. Sú veci, kde ovocie zbierame naprosto viditeľne už teraz. Rok 2005 bol rok pozitívnych rekordov."

V parlamente nedávno neprešiel váš návrh o dôchodkoch policajtov. Opäť sa ukázalo, že koalícia vlastne nemá väčšinu, špeciálne pri návrhu, ktorý nepredkladá SDKÚ. Nepomohlo vám toto vo vašom rozhodovaní odísť?

"Oproti zmluve o výhrade vo svedomí to nie je dôležité, ale je pravda, že v parlamente vznikla nemorálna a nespravodlivá situácia. Dve politické strany stratili svojich poslancov a spôsobili, že vláda sa stala menšinovou. Ale dokázali si jednotlivými dohodami vyjednať u nezávislých poslancov podporu pri jednotlivých zákonoch. Ale my sme takú podporu vyjednanú nemali. Ani takýto štýl politiky nie je dobrý."

HZDS povedalo, že návrh na odvolanie premiéra nepodporí a v celom konflikte stoja na jeho strane. Ako sa to stalo, že dnes majú bližšie k nemu ako k vám, veď ste proti Mečiarovi bojovali spolu rovnako?

"Mečiar veľmi upadol. Tento bývalý mocný pán Slovenska je dnes už len tieňom toho, čo bol a u každého sa uchádza o podporu a akceptáciu. Keby sme boli ochotní privrieť oči nad jeho minulosťou, bol by býval našim verným spojencom."

Keď ste sa v sobotu rozhodli pre tento krok, vedeli ste, čo bude nasledovať? Mali ste to premyslené?

"V situácii, kedy sa zdalo, že sme pol roka pred voľbami, sa až tak veľa stať nemôže. Buď by to znamenalo pád vlády a nástup úradníckej vlády, ktorá by krajinu len doviedla k voľbám, alebo sme vedeli, že to bude skrátenie volebného obdobia. Obidve tieto varianty nie sú pre krajinu ničím tragickým. Volebné obdobie je na konci."

Kde si myslíte, že bude KDH po voľbách?

"Každá strana sa má uchádzať o moc. Či budeme vo vláde alebo v opozícii, to je dnes veľká neznáma, ale veď to je na živote vzrušujúce."

Monika ŽEMLOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 100
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 432
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 373
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 122
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 888
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 519
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 363
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 384
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 349
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 638
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 48 704
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 27 867
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 453
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 186
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 126
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 349
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 638
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 48 704
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 27 867
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 453
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 186
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 126
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu