Konzorcium Cargo Central Europe (CCE), ktorého členom je aj Penta Investments Limited, je nespokojné s procesom výberového konania a
hodnotením ponúk pri predaji Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo).
"Konzorcium vyjadruje silný nesúhlas s procesom hodnotenia, v ktorom sa u konzorcia CCE nebrala do úvahy vyššia z dvoch ponúknutých cien, teda cena
s podmienkami," uviedla hovorkyňa Penta Andrea Straková s tým, že list s vyjadrením svojho nesúhlasu zaslalo konzorcium v piatok členom vlády.
Konzorcium v danom liste prezentuje ochotu zvýšiť kúpnu cenu. "Konzorcium CCE je ochotné výrazne zvýšiť kúpnu cenu ponúknutú dňa 31. januára 2006 v privatizácii na sumu, ktorá bude rozhodne vyššia ako medializovaná ponuka konzorcia zloženého zo spoločností Rail Cargo Austria a J&T," uvádza sa v liste adresovanom premiérovi Mikulášovi Dzurindovi.
Konzorcium poslalo poradcovi list s avízom o ochote zvýšiť ponúkanú cenu 6. februára, ešte pred vyhodnotením ponúk. Konzorcium v ňom vyjadrilo podľa Strakovej ochotu zvýšiť svoju ponuku oproti kúpnej zmluve bez zmien, a to buď priamo alebo v prípadnom druhom kole tendra, za predpokladu, že hodnotená bude nižšia z dvoch ponúk konzorcia.
"Sme sklamaní z neférového postupu vyhodnocovania ponúk a žiadame zverejnenie necenových kritérií, pri ktorých sa pravdepodobne znevýhodnilo konzorcium CCE oproti konzorciu Rail Cargo Austria a J&T," uviedol zástupca konzorcia CCE
Marek Ondrejka. Konzorcium totiž očakávalo "živé" rokovania, ktorých výsledkom by bola vzájomná dohoda o finálnom znení zmluvy a tomu prislúchajúca úprava ceny.
"Bol normálne vyhlásený tender a záujemcovia podali záväzné ponuky. Je to
divný a neštandardný postup, chcieť meniť ponuku vzápätí po jej podaní," skonštatoval hovorca a poradca ministra dopravy Tomáš Šarluška.
Pri hodnotení ponúk výberovou komisiou sa brala u konzorcia CCE nepodmienená cena, pretože podmienky konzorcia boli podľa komisie pre štát nesplniteľné. Toto tvrdenie však konzorcium odmieta a tvrdí, že v liste z 2. februára 2006
vyjadrilo ochotu o nich rokovať, dokonca niektoré aj vypustiť. "Ochota kompetentných rokovať o týchto podmienkach by určite viedla k vyššiemu príjmu z privatizácie pre štátny rozpočet," uviedla Straková. List sa však nestretol podľa nej so žiadnou reakciou zo strany poradcu, ani výberovej komisie.
Rozhodovanie výberovej komisie podľa rôznych typov cien predstavuje podľa Šarlušku štandardný postup. "Niektoré podmienky konzorcia CCE totiž predstavovali problém, preto sa brala do úvah nepodmienená cena," zdôraznil Šarluška.
Konzorcium zároveň žiada zverejniť hodnotenie necenových kritérií. "Konzorcium je presvedčené, že má ako jediné z uchádzačov predpoklady na to, aby dosiahlo maximálny možný počet. CCE je zložené zo 100-percentných súkromných spoločností s preukázanými reštrukturalizačnými skúsenosťami," uvádza konzorcium v liste premiérovi.
Konzorcium CCE ponúklo nepodmienenú cenu vo výške 12,4 mld. Sk a podmienenú cenu 16,7 mld. Sk.
Konkurenčné konzorcium s rakúskym Rail Cargo Austria, ktoré zároveň výberová komisia odporučila ministrovi dopravy dať vláde schváliť ako preferovaného investora, ponúklo nepodmienenú cenu 13,1 mld. Sk a podmienenú 13,8 mld. Sk.
Tretie konzorcium, spájajúce maďarské železnice MÁV a skupinu Slavia Capital, podalo len nepodmienenú cenu na úrovni 7,6 mld. Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.